We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AYTEPE’DE İKİ KAHRAMAN

1 0 1
10.08.2021

AYTEPE’DE İKİ KAHRAMAN
GİRESUNLU HASBİ ÇAVUŞ – TİREBOLULU SADIK ONBAŞI

Kahramanlıklarla dolu Milli Mücadele tarihimizde Giresunluların yerini kimse gözardı edemez. İstiklal Harbi’ni konu alan kitapların büyük çoğunluğunda; Giresun’dan, Osman Ağa’dan yâda eğri uçlu bıçakları ile düşman üzerine yürüyerek göğsünü kahpe kurşunlara siper eden abazıpkalılardan mutlaka söz edilmektedir.
Bu abazıpkalılardan ikiside Giresunlu Hasbi Çavuş ve Tirebolulu Sadık Onbaşıdır. Milli Mücadele’de görev almışlar ve Samsun çevresinde Pontus Devleti kurma hayali ile yakılmamış Türk köyü bırakmayan Rum çeteleri ile mücadele etmişlerdir.
Araştırmalarım sırasında Giresunlu Hasbi Çavuş ve Tirebolulu Sadık Onbaşı’dan bahseden, ismini ve içeriğini öğrendiğim kitabı İstanbul’da bir sahaftan temin ettim. Kitabı aramamın nedeni ise Giresunlu bu iki gencin şehitlik mertebesine ulaştıkları geceyi bizlere aktarıyor olmasıydı. Öncelikle Onlardan birer kahraman olarak bahseden Sayın Şevket Soğucalı’ya ait “İstiklal Harbinde Olaylar” isimli bu kitapla ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. 1947 Yılında basılan kitabın ilk sayfasında bir dilekçe bulunuyor. Bu dilekçe; T.C. Genel Kurmay Başkanlığı 10. Şubenin, 40292 sayı ve 8 Ekim 1946 tarihlidir. Başbakanlık Neşriyat ve Müdevvenat Umum Müdürlüğüne diye başlayan ve Gnkur. Eğitim Yarbşk. Tümgeneral Z. Okan imzalı bu dilekçede kısaca Umum Müdürlük memurlarından Şevket Soğucalı’nın “İstiklal Harbinde Olaylar” kitabının incelendiği ve yayınlanmasının çok faydalı olacağından bahsediliyor.
Kitabın bizi ilgilendiren en önemli bölümü ise sayfa 34 ile 37 arasında geçiyor. Samsun Aytepe civarında Rum çetecilerle sağlanan sıcak teması, öncesi ve sonrası ile yazar şöyle aktarıyor.

“ Soğuk ve karlı bir günde, Pontus hülyası peşinden koşanların takip ve imhası için müfrezemize Aytepe ve havalisinin taranması vazifesi verilmişti. Müfrezemizi bir piyade bölüğü, bir makineli takımı ile yukarıdan aşağı siyah abazıpka ve başlık giymiş yirmibeş gönüllü teşkil ediyordu. Bu gönüllü gurubunda işten, sözden anlayan çok yakışıklı iki genç vardıki biz bunlardan Giresunlu’ya Hasbi Çavuş, Tirebolulu’yada Sadık Onbaşı diyorduk. Nede olsa gönüllü oldukları için pek emir ve nizamdan hoşlanmadıklarından kendi bildiklerine gitmek, serbest iş yapmak isteyen, bu ateşli çocukları biz Hasbi ve Sadık vasıtasıyla oldukça disiplin altına aldık. Ancak bu........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play