We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKTUĞ VE PRENSES KATHERİNA

8 1 6
21.05.2022

Aktuğ ve Prenses Katherina kimdir? Aktuğ, Fatih Sultan Mehmet'in uçbeylerinden Kuşluhan Kalesi Bey'i Seyit Vakkas'ın oğludur. Kale Dereli ilçesindedir. Aksu Deresi önünden geçer. Kıyı ile iç kesim arasında stratejik öneme sahiptir.
Prenses Katherina, Rum Pontus İmparatoru Yuannes'in kızıdır. İmparatorluğunu sağlama almak için, Yuannes müttefik arayışları içindedir. Osmanlılara karşı bir takım önlemler almayı düşünür. Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'a bir elçi gönderir. Kızı Katherina'yı onunla evlendirmek ister. Katherina babasının isteğine karşı çıkar. Babası diretince, saraydan kaçmak zorunda kalır.
Öykü, Aksu Deresi ağzında Aktuğ'un Prenses Katherina ile buluşmasıyla başlar.
Şöyle ki:


Seyit Vakkas, oğlu Aktuğ'u önemli bir görevle Giresun'a gönderir. Aksu Deresi ağzına geldiğinde, Aktuğ yorgundur. Atını bir ağaca bağlar. Dinlenmek için bir fındık ocağının altına uzanır. Tam kestireceği anda, çalılıkların gerisinden gelen çıtırtılarla uyanır. Kılıcıyla kendini güvene alır. Etrafına bakınır. Çalılıkların önünde bir papazın kumsala doğru ilerlediğini görür. Merakla papazı izler. Sessiz ve sakin kumsalda, ılık esintili rüzgârın cübbesini dalgalandırdığı papaz tedirgindir. Bir süre etrafına bakınır durur.
Aktuğ merakını gideremez. “Bu saatte bir papazın deniz kıyısında ne işi olabilir.” diye kendi kendine düşünür. Papaz, etrafında kimseciklerin olmadığına kanaat getirince, cübbesini çıkarır. Aktuğ gördüklerine inanamaz. Afrodit örneği güzel bir kızın denize girişini şaşkınlıkla izler. Rüya görüyormuşçasına gözlerini ovuşturur. Esrarengiz kızın sudan çıkışını bekler.
Esrarengiz güzel kız, serinlemenin verdiği ferahlıkla sudan çıkar. Tedirgin bakışlarla, etrafını süzdükten sonra, cübbesini kucaklayıp çalılıklara doğru koşar. Kız, Aktuğ'un atının yankında olmasından habersizdir. At aniden kişner. Kız korkuyla irkilir. Telaşla etrafına bakınır. Esrarengiz kızın korkusunu gidermek için Aktuğ ortaya çıkar. Kız, yabancı bir erkeğin aniden karşısına dikilmesinden daha da korkar ve çığlık atar. Aktuğ........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play