We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TOZ DUMAN İÇİNDE

6 0 0
30.04.2022

1922'den günümüze yazınımızda birçok "Kurtuluş Savaşı" romanı yazıldı. Az bir emek­le neredeyse yüze yakın roman saptayabiliriz bu önemli konumuzla ilgili.
1940'lara dek Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek'i, Ercüment Ekrem Talu'nun Kan ve İman'ı, Aka Gündüz'ün Dikmen Yıldız'ı, Agah Sırrı Levent'in Acılar'ı, Mehmet Rauf'un Halas'ı, Burhan Cahit Morkaya'nın İzmir'in Romanı, Hilmi Ziya Ülken'in Posta Yolu... romanları buluşmuş okuyucuyla. Bu yazarlara baktığımızda ortak özellikleri "Kurtuluş Savaşı'mızla" yaşamlarının kesişmesi...
1950 sonrası çoğunca yaşamları "Kurtuluş Savaşı"mızla kesişmeyen, Cumhuriyet kuşağı olarak yetişen yazarların konuya eğilerek önemli yapıtlar üretmesi.
İlhan Tarus'un Var Olmak, Hükümet Meydanı, Vatan Tutkusu üçlemesi; Samim Kocagöz'ün Kalpaklılar, Doludizgin ikilemesi; Tarık Buğra'nın Küçük Ağa'sı, Kemal Tahir'in Yorgun Savaşçı'sı, Hasan İzzettin Dinamo'nun sekiz ciltlik Kutsal İsyan'ı, Erol Toy'un Toprak Acıkıca'sı, Attila İlhan'ın Sırtlan Payı, Gazi Paşa'sı, Zebercet Coşkun'un Haçin'i, Ta­lip Apaydın'ın Toz Duman İçinde, Vatan Dediler, Köylüler üçlemesi... yazarken usuma ilk gelen romanlar.
Kurtuluş Savaşı'nın dış düşmanlara, onlarla işbirliği yapan iç düşmanlara karşı elde edilmiş büyük bir utku olduğunu biliyoruz. Köy kökenli, Köy Enstitülü önemli bir yazar, ozan olan Talip........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play