We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MEHMET MAKSUTOĞLU -2

6 0 0
17.12.2020

Kemençe sanatçısı olarak radyo sınavını geçen Mehmet Maksutoğlu Erzurum Radyosunda çalıştı. Radyo sanatçılığı da Mehmet Maksutoğlu için sanat yolculuğunda ikinci dönüm noktasıdır. Burada belli kuralları, ilkeleri, doğruları olan "radyoevi"nin "disiplinine" uymaya çalıştı.
Giresun'dayken de Erzurum'dayken de izinlerde Görele'ye uğrar, köyüne ana ocağına çıkardı. Ana ocağı dememin nedeni babasının sürekli İstanbul'da İtfaiyede çalışmasıdır. Köyümüzde "Magurus İbram" olarak bilinen babası ancak emekli olduktan sonra gelmiştir Görele'ye, Maksutlu köyüne...
Görele'ye geldiğinde görüşürdük. Onun nüktelerini dinlerdik. Gülerdik. Politikacı tak­litleri yaptırırdık... Yavanu Mustafa'da tıraş olurdu. Berberdekileri gülüp geçirirdi an­lattıklarıyla. Takım giysili, kravatlı gezerdi. Elinde içine kemençesini koyduğu bavulu olurdu.
Mehmet'in sanat yolculuğundaki son dönemeci Ankara Radyosuna geçişidir. Burada Türk halk çalgıları kemençe sanatçısıydı.
Kemençeye gönül vermiş, eğitimini bırakmıştı ama kemençe onu yükseltmiş bir yerlere getirmişti. Bu yükselişte "diploma" gereksinimi de vardı. Mehmet bu yolculukta Giresun'da ortaokulu, Ankara'da da liseyi bitirmiş, gerekli "diplomayı" almıştı.
1990'lı yıllarda Görele Lisesi Halk Oyunları Topluluğu olarak Ankara'ya gitmiştik. Yanılmıyorsam Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmaya katılmıştık. Yarışma öncesin­de sonrasında Ankara'daki Giresun derneklerinin ilgisini görmüş, kimi Görelelilerle, Gi­resunlularla buluşmuştuk. Ankara'da olduğumuzu Mehmet........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play