We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MEHMET MAKSUTOĞLU -1

2 0 0
10.12.2020

Maksutlu köyündendir. 1955 doğumludur. Kemençeye ilkokul yıllarında yönelmiştir. Çok yakın çevresinde Hüseyin Caba, Ahmet Caba, Burhan Caba kemençeyi düzeyli çalanlardandır. Mehmet'in kemençeye "heveslenmesinde" özellikle Burhan Caba'nın emeği vardır.
Mehmet Maksutoğlu ilkokula Sağlık Köyü İlkokulunda başladı. Maksutluya ilkokul açılmamıştı. Bir iki yıl Sağlık Köyü'ne gidip geldi. O yıllardan ilkokul arkadaşımdır.
Ele evuca sığmaz, devingen bir arkadaşımızdı. Çoğunca "komik" işler yapar, ilginç, gırgır davranışlar gösterir, bizi güldürürdü. Bir de buna benzer yaşadıklarını, güldürüye dönüştürerek anlatır, bizi de güldürür, kendini de güldürürdü.
Maksutlu'nun "komik kişilerini", onların köy yaşamı içinde ilginç davranışlarını, konuşma biçimlerini... öykünme biçiminde canlandırırdı. Dinleyenleri güldürürdü. Anlatırken ses öykünmeleri, devinim öykünmeleri yapar, doğaçlama oyun oynardı. Mehmet, ileriki yıllarda bunları iyice geliştirdi. Özellikle 1965-1980 yıllarının politikacılarını, parti liderlerini bire bir devinimleriyle, tonlamalarıyla, konuşmalarıyla canlandırırdı. Kemençeye yönelmeseydi Mehmet, Levent Kırca benzeri oyuncu olurdu.
Yaptığı yaramazlıkları, yanlışları bile "komik" biçime dönüştürür, anlatır, okulda bizi gülmekten kırıp geçirirdi. Gerçekten anlattıklarını yaşamış mıydı, uyduruyor muydu bilemezdik. Birinde evde yanlışlıkla su diye gazyağı içmiş, sayrılanmış.. Annesi çok korkmuş.. Kusmuş, karnı ağrımış.... Mehmet bunu destan ama güldürücü destan gibi........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play