We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KEMENÇEDE KUŞAK , BİÇEM ÜSTÜNE (2)

3 0 0
21.01.2021

Bu yüzyılda kimbilir kaç kemençeci vardı?
Ali Kam ötekilerden üstün nitelikleriyle adını günümüze ulaştırmış. Onun çalışları, onun düğünleri kemençe çalmaya yönelişleri artırmış. "Rum" gençlerinden de kemençe çalmaya yönelenler olmuş. Onların düğünlerini de Ali Kam yapmaktaymış.
Ali Kam ata çalgımız kemençenin tutunmasında da etkili olmuş. Çalgıya, kemençeye, bağ­lamaya onay vermeyen "medreselilere" karşı yengi elde etmiş, halkı yanına çekmiş. Kemençeye "gavur, rum çalgısı" diyenlere karşı direnmiş... Onlara bile kemençe dinletmiş, horan oynatmış.
Bu yüzyılda Osmanlı "Lale Dönemi" yaşar. Eğlencelere, saraylara, konaklara su gibi pa­ra dökülür. Dış borç artar, içte de vergi.
Halkın geçimi güçleşir. Tarım, hayvancılık geçimi güçleşir. Ali Kam bu dönemin kemençecisidir. Türkçeyle, Çepni Türkçesiyle yaşadıklarını dile getirir. O bir kemençecidir, ozandır, kamdır. Tapınırcasına çalar, oynar, oynatır. Bu toprakların, halkın, üretenlerin sesidir, buluncudur.
Başka bölgelerde Ercişli Emrah, Öksüz Ahmet, Levni, Selimi, Tahiri gibi ozanlar yetişir. Mecnuni, Meftuni, Mihneti, Agahi...de Ali Kam'la çağdaştır.
Bu ozanlar Türkçenin ozanlarıdır. Ali Kam gibi.
Osmanlıca yazan ozanların en bilineni Nedim'dir. Tırsi, Nazim, Sami, Münif, Hatem,........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play