We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KAM ALİ (ALİ KAM) -2

2 0 0
07.01.2021

Tanımadın mı beni
Ben Ali'yim Ali'yim
Yedi seneden beri
Ben sana sevdalıyım


Karaman'dan beri 1970'lere dek her kemençecinin yayla yollarında, buz gibi su başla­rında, düğünlerde, eğlencelerde, konaklarda, gelinçilerde... söylediği türkülerin olmazsa olmaz bir dörtlüğüdür bu. Kemençecinin adı Halil, Osman, Kemal, Hacıali, Sırrı, Ziya, Mehmet, Katip, Şenel, Sami, Hüseyin, BuArhan, Ahmet olsada.. Bu dörtlüğü geçmişten gelen, usta malı söyleme­nin coşkuşuyla, içsel yansımasıyla türküsüne ekler. Ali, bu dörtlükte uyak gereği yer al­maz, yaşam öykülerini, adlarını sanlarını bildiğimiz tüm kemençecilerin "piri", "dedesi, "Ali'si"...olduğu için yer alır. Kam Alî'nin türküsü olduğu için yer alır.

Elimizde kemençe
Görele'dür yerimiz
Dedemizi sorarsan
Kam Ali'dür pirimiz


Haydar Ali'de, Çavuş Ali'de, Türk Ali'de, Bozca Ali'de, Menteş Ali'de, Şah Ali'de, Şah Ali (Şıhlı), Maksut Ali'de (Maksutlu), Terzi Ali'de, Kara Şıh'ta, Kızıl Ali'de... Kam Ali'nin yansıması vardır.
1700'lerin ikinci yarısıdır. Görele'nin yavaş yavaş evlerle büyüdüğü yıllardır. İçten kıyıya doğru gelişen, büyüyen, çoğalan Çepnilerin yanında azınlık olarak Rumlar, Ermeniler de vardır. Göçlerin, gidiş gelişlerin olduğu, "ayanların", "eşkıyanın" at oynattığı yıllardır. Tarıma, hayvancılığa dayalı, el ürünlerine, örgücülüge........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play