We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DEĞİNMELER

5 0 0
30.07.2022

1.
Halide Edip Adıvar (1884-1964) AYT'de sıkça sorulan önemli yazarlarımızdan. Onunla ilgili öğrencilerime verdiğim notlardan: İstanbul doğumlu. Amerikan Kolejinde okudu. Batı kültürünü de Doğu kültürünü de tanımıştır. Yazmaya 1908'de Tanin gazetesinde başla­dı. HALİDE SALİH adını kullandı bu yazılarda. Bu ad ünlü matematikçi Salih Zeki'den ge­liyordu. İlk eşiydi Salih Zeki Halide Edip'in.
Roman, öykü, inceleme, anı, oyun, makale yazdı. Kimi romanlarında Türkçülük düşüncesi­ni duyumsatır. İkinci eşi yazar, bilim insanı Adnan Adıvar'dır. Eşiyle Adapazarı üzerinden Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Anadolu'ya geçti. Türk'ün Ateşle İmtihanı Kurtuluş Savaşı anılarıdır.
Savaş sonrası Yunanlıların işgal ettiği bölgelerdeki zararları inceleyen "Tetkiki Mezalim" Komisyonu"nda yer aldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu da bu komisyondaydı. Yakup Kadri'nin "Milli Savaş Hikayeleri" bu incelemelerin yansımasıdır.
İstanbul'un işgalinde yapılan büyük gösteride en etkili konuşmayı Halide Edip yap­mıştır. Halide Edip'in önceleri "manda" düşüncesini savunduğunu kısa süre sonra gerçeği gördüğünü de........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play