We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

PÜSKÜÜT İŞLERİ

7 1 6
06.04.2022

Ata'mızın en saygı duyulası özelliği, karşı görüşle aynı çatı altında durabilme öz güveniydi belki.
Kurucu Meclis'e aldığı cumhuriyet karşıtları, sonra durup dururken elleriyle kurduğu muhalif partiler bu konuda yeterli örneklerdir sanırım.
****
Benzer bi duyguyu Sabri Ülker'de gördüm. 5 yıllık Ülker kariyerime ilişkin, sayıları anca bi elin parmakları kadar olan baş-başa toplantılarımızın birinde;
-''İstesem Eti diye bişey kalmaz evladım. Ama çok güçlü bi rakibin bizi arkadan kovalaması iyidir'' demişti bana, ezeli-ebedi tek patronum.
Nur içinde yatsın.
****
Kimi liderinse yönetim anlayışı daha bi ayrıdır. Bunlar ''Güdemeyeceği koyunla bi arada olmayı'' sevmezler. Hiç art niyetsiz örnekler vereyim; Sn. Cumhurbaşkanımızın, Sn. Aziz Yıldırım'ın, sevgili kardeşim Kerim Aksu'nun yöneticilik vasıfları bu gruba girer.
Yoğurdu, her yiğit farklı yermiş, bilirsiniz. Kötü bişey demedim. Kimseye koyun da demedim, çoban da… Sadece bi atasözü kullandım. Hemen mahkemeye koşmayın!!!
(Hadi kendime de çuvaldız batırayım; ben de karar alırken yanımda-yöremde kalabalıklar istemem öyle, iki kişiden fazlasının gereği yoktur)
****
Ülker'in, tam bilemediğim 70'li veya 80'li yıllarında, işçilerin büyük bölümü kadınlardan oluşur imiş. Hem duydum, hem fotoğraflarını gördüm, kesin bilgidir yani. Benim bünyeye katıldığım 90'larda ise tekbi kadın personel kalmamıştı? Şaşırmış, garipsemiştim. Sorduklarım;
-''Kadınların regl dönemlerinde verimlerinin düştüğünü, patronların bu yüzden kadın çalışan istemediğini'' söylediler.
İnanmadım. Öyle birileri diğildi Ülker Ailesi. Daha sonraki sohbetlerde bunu; ''Tutucu çevrelere şirin görünmek'' gibi yorumlayanlar da oldu. Yine inanmadım. Böylesi bi ticaret hatası yapacak en son insanlardı.
Sonradan-sonradan çözdüm işi. Vaktiyle fabrikayı ''sallayan'' büyük bi grevin başını kadın işçiler çekmiş'miş. Sabri Bey bi daha da........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play