We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÖTE

4 0 3
08.06.2022

Zevkli heriflermiş; Tarihteki ilk Giresun'un Çıtlakkale Mahallesi civarında kurulduğu bilinir. Dünyanın en güzel manzarasına karşı, şehir diğil, ülke bile kurulsa azdır, helal olsun der geçerim.
Şehir merkezi yüzyıllar sonra bizim Hacı Hüseyin'e taşınmış. Bunun nedenine ilişkin bilgi sahibi diğilim, ama o da gayet iyi olmuş, şehrimiz böylelikle kültür-sanat-mizah ve spor denen kavramlarla tanışmıştır…
Son yüzyıldaki gelişmeyiyse hepimiz biliyoruz tabi. Şebinkarahisar Karayolu'nun (yani Gazi Caddemiz) açılmasıyla merkez yine değişmiş. Bugünkü vaziyete gelinmiş.
Sağlık olsun, itiraz edip merkezi Gedikkaya'nın tepesine alalım kampanyası başlatacak halim mi var?
***
Biraz gurur, biraz üzüntü, ama en çok da ''hınzırlık'' duygusu olsa gerektir; Hacı Hüseyin ahalisi, şehrin diğer tarafında yaşayan insanlara ''Öte Yüzlü'' lakabını takıvermiş.
Eh yani, Karadeniz'e ''bi kısrak başı gibi uzanan'' bi coğrafi görünüme sahipsen, elbette şehrin doğusu / batısı net olarak ayrılacak, yapacak bişeyimiz yoktur.
Kendini asıl ''merkez'' kabul eden, diğer tarafa şaka yollu takılacaktır…
***
Bi dost ziyareti nedeniyle dün, dolmuşa binip şehrimin öte yüzüne geçmem gerekti. Nicedir görmemişim, özlem giderdim Şehr-i Canan'ın diğer yarısıyla.
Araçtan içeri adımımı atıp, boş bi yere daha yeni oturdum ki, kısmet işte, cep telefonum yere düşüverdi. Elim-kolum poşet doluydu, eğilip alamadım da hemen. Ön koltuktaki teyzemiz uzanıp çözdü işi.
-Teşekkür ederim teyzeciğim, zahmet ettiniz, dedim-demedim, çıkarıp bana kendi telefonunu gösterdi........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play