We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MÜLTECİ

11 0 1
04.08.2021

Giresun'umuzun Debboy Mevkii'nde yer alan ve bi adı olup olmadığını bilmediğim pasaj, adeta 80'ler dizisinin şehrimiz versiyonu gibidir. Tamamı çok yakın dostlarım-büyüklerim-kardeşlerimden oluşan pasaj esnafı, birebir TV yıldızları gibi yanıp yanıp sönerler gözlerimin önünde her gün.
Alt kattaki kaave, ulu ozan Bahtiyar Dayımoğlu'nun günlük müdavimi olduğu mekândır misal. Üst katlarda, oğlu Yavyum Eytuğyuy Abim dâhil, ailenin bi bölümü ikamet ederler halen. Bu yönüyle kutsallığı da vardır pasajın kalbimde.
Aktar, çiçekçi, kafe, parfümerici falan, tipik bi Anadolu pasajıdır işte, daha ne detay vereyim?
****
Ve çocuklar...
Biri de benim Yağmur'um. Esnaf ve çevre apartmanların veletleri.
Gül bahçesine çevirirler pasajı.
****
Bu çocuklardan biridir Aliço. Yeni girdi sayılır kadroya. Gayet esmercedir, ama aylardır hiç aklıma gelmez Afgan göçmeni olduğu. Sohbet ettikçe, ''Gelii-gidii'' gibi en kabasından Giresunca konuşur olması da örtmektedir bunu. Sordum bi gün; ''Sen kimin oğlusun yahu''?
Tanıdık bi ailenin çocuğu musun anlamında sormuştum aslında. Afganlı çıktı kerata! Çok mutlu oldum.
Tüm çocuklar birbirinin aynıdır zaten. Çok yaşasın onların kardeşliği. Dünya durdukça yaşasın inşallah.
Yanlış olan, yetmez ama evetçiler, akil adamlar falan gibi kişiliği bozuk olanlardır.
Canım çocuklar, güzelim çocuklar, aslanım çocuklar. Eğer günün birinde siz de vatanınızı satacaksınız bunlar gibi, büyümeyin sakın çocuklar. O eşsiz şiirde yazıldığı üzre; ''güvercin harmanı çocuklar''.
****
Aliço, durup durup yanıma oturmaya başladı zamanla. Saçlarını okşayıp, yanaklarından makas alarak mahsusçuktan sövüp-güldürüyo idim o zamana değin yalnızca. Anladım ki bigün. Konuşmak istiyordu Gürsel Amcası ile.
****
Ali Rıza Mirzai gerçek adı. Afganistan, Kündüz şehri doğumlu canımın içi. Şimdi 9 yaşında. Giresun'a 4 yaşındayken gelmiş. Gazipaşa İlkokulu 3. sınıfa geçmiş bu yıl. Paşam benim.
Oraların koşullarına göre varsıl bi ailenin çocuğu imiş, anlattığı kadarıyla. Nasıl bi varsıllıksa bu, ev duvarları çamurdan, sokaklar topraktan. Apartman diye bişi bilmemiş Aliço. Okulu, evine 1 saatlik yoldaymış. Zaten bi yıl devam edebilmiş. Tüm iyiniyetimle;
-''Neden Aliço'' dedim, ''Neden geldiniz........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play