We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KASAP HAVASI

8 1 1
03.08.2022

Duydum, kulaklarıma inanamadım.
Okudum, 'gözlerim iyice bozuldu galiba yahu' dedim.
Samanyolu galaksisinde milyar yıldan bugüne değin yapılmış belki de en doğru tanımlamayla, hepimize ''Allah'ın emaneti'' oldukları söylenen hayvanların (ve daha çok bu canlarımıza ilişkin yem-mama-kafes-akvaryum vb gereksinimlerin) sergilendiği pet-shoplar, bu konuda akla gelebilecek en son yer olan kasaplar odasına bağlandı yurdumuzda.
Kediye ciğer emanet edildi desem, dünyanın tüm kedilerine ayıp olur!
Başımıza gelen başka bişeydir.
****
Kara çarşafın yüce dinimizle en ufak bi ilgisi olmadığını, ben diğil, din bilginleri söylüyor. Daha 20 yıl öncesine değin, tek-tük bikaç kişide görülen kara çarşaf, bu yönüyle saygı duyulup tahammül edilebilir bireysel boyuttaydı. Bizim kuşağın bizzat yaşadığı örtünme biçimi tülbentti zaten. Ne güzel yaraşırdı büyüklerimize. Daha da asili olmadı hiç. İşte o bireysellikten uzaklaşmış ''maksatlı'' kara çarşafa CHP rozeti takıldı günün birinde…
Türk Bayrağını ''namus'' bilerek büyüdük hep. Aslolan onun özgürce dalgalanmasıydı. Ay-yıldızın göklerde salındığı her yer vatandı gönlümüzde. Uğrunda gerektiğinde can vermek için yemin ettiğimizdi.
Yerküremizin her devletinde geçerli olan bu kural, bi dönem Türkiye'de çiğnendi. Örneğin Türk Bayrağı satan seyyar satıcı ağabeylerimiz tartaklandı. Sen tutup da ''ayaklar altına aldık'' dersen, sokaktaki gariban bayrakçıyı döverlerdi tabi! Asıl incitici olanı, iki-üç çapulcu, Kışla'mıza girip, gönderdeki bayrağımızı indirdilerdi, yanılmıyorsam Lice'de. Yıl 2014 müydü? İşte o şerefsizleri alnının ortasından vurabilen bi askerimiz olmadı koskoca toplu-tüfekli-tanklı-uçaklı birlikte…
Heykellere ve sanata tükürüldü üç aşağı-beş yukarı aynı günlerde… Ben bu sözü kabul etmiyorum diyebilen tekbi sanat erbabı anımsamıyorum.
Kimse ağzını açamadı, geçtim rütbelisini, demek ki vatansever bi onbaşımız bile........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play