We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

FOTOĞRAFLARDA KALAN

6 1 1
27.07.2022

Kimileyin bu bile ''dert'' olur şehrimizde. Şikâyet konusu edilir. Sahildeki kaldırımlara fındık mı serilirmiş? İnsanlar nasıl yürüsün'müş?
Ne diyip de geçmek lazımdır, susmamak nasıl becerilir, vallahi bilemiyorum?
Sanki her işimiz tamdır, bi budur yanlış yapılan!
****
Fındık zamanı yaklaştı.
1 ay kaldı-kalmadı, bu konunun Giresun'da yeniden ''ana gündem'' olması yakındır. Keşke fındığım olsa, sahilde kurutsam ben de. (Vallahi parasında diğilim işin, bizim dünyada oluş nedenimiz başkadır, para dediğiniz nedir?)
O gecelemeler, yağmurdan korumalar, tırmıkla alt üst etmeler, yönünü güneşe çevirmeler. Fındığın başında gece karanlığında çay-kaave içmeler, gerekirse arabalarda uyumalar. Bizlere destansı gelen yanı budur işin. Hepsi birer şiirdir…
Üzgünüm. Hiç tadlarını bilemedim. Birileri davet etse, yemin olsun bi gece nöbetine eşlik etmek isterim.
****


Oysa sahilimizin kaldırımlarına serip fındık kurutmak, şehrin belki de en eski geleneğidir. Fotoğraflanabilmiş halleri 150 yıllıktır. Sizler deyin, aslı astarı belki 5 asırlık?
Aşağı-yukarı hep şu zaman diliminde, Ağustos ayı civarında, her yıl rastlamadık mı bu manzaraya? Bununla doğup, bununla büyümedik mi? Kökümüz hangi dedelerimize dayanıyorsa, onlar için de aynı diğil miydi tahminen vaziyet?
Daha bundan köklü kent mirası mı olurmuş!
Ne mutlu bize!
****
(Güzeldir çok güzel, kulp takanın aklına şaşarım. Ula hepsini tükettik, bi tane essahtan geleneğimiz kaldı, ona bile........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play