We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalnızca On İki!

7 1 12
10.05.2022

İnsanımızın, sosyal medya ortamındaki muhalefetini, eleştirisini anlamakta zorlanıyorum. Sosyal medyada yapılan muhalefetin etkili olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü toplumun tüm kesimlerini kapsamıyor. Bırakın sosyal medyayı yaşamında bir kez bile internete girmemiş insanların var olduğu, oy kullandığı ülkede etkili ve kapsayıcı olması mümkün değildir. Kimsede hata da aramıyorum. Belki ben yanlış düşünüyorumdur, bilmiyorum!
Bu muhalefet tarzı anlık bir tepkiden başka bir şey değildir. Sabun köpüğü gibi sönüp gidiyor. Bazı alanlarda çok hızla kayboluyor. Birkaç saat sonra bakıldığında eskimiş bir konuyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bazı insanlar bu alana çok önem veriyor, nedense.
İnsanlar, sosyal medya üzerinden birçok konuda görüş bildiriyor, paylaşıyor. Birçok konuda muhalefetini yapıyor. Hatta sert biçimde polemik yapıyor. Bir takım insanlar, bunları beğeniyor ve/veya paylaşıyor. Sosyal medya, çoğu kez hazır metinler üzerinden akıyor. Bilgisayarlı telefonları üzerinden muhalefet yapan insanların düşünce birliği içinde olduğu söylenebilir. Terside olabilir. Farklı da düşünebilirler. Bir çevrim içinde muhalefet duygularını birbirlerine iletiyor olabilirler. Ancak, aynı insanlar, bir mekânda bir araya geldiğinde birbirlerine selam vermekte bile zorlanıyor, nedense.
Sosyal medyada bir an geride kaldığınızda ya da tepki vermediğinizde, beğeni yapmadığınızda sizi görmezden geliyorlar, nedense.
***
Anayı kutsallaştıran doğurmasıdır, üretkenliğidir. Anamız olmasaydı, hiçbirimiz olamazdık. Toprak da, doğurgan ve üretken olduğu için kutsaldır. Toprak olmasaydı, hiçbirimiz yaşayamazdık. Toprak, buğdayı doğurmasaydı, ekmek yiyebilir miydik? Toprak........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play