We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üreticiyi Rahat Bırakın!

7 0 1
02.03.2021

Eleştiri nedir? Konunun, kişinin, sorunun; olumlu olumsuz yanının, iyi kötü tarafının, güzel çirkin boyutunun, üstünlüğünün, zayıflığının, zaafının değerlendirilmesidir. Eleştiri, öncelikle inceleme, araştırma ve tespit gerektirir. Ardından tespitlere dayalı ölçme, çözümleme gerektirir. Eleştiri, objektif olduğunda kişisel bakış açısından kurtulur, bilimsel bir niteliğe bürünür. Bilimsel olabilmesinin diğer bir boyutu da bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenlerin saptanmasını ve etkilerini incelemektir.
Özeleştiri de insanın kendisini masaya yatırmasıdır. Özünü, nefsini eleştirilmesidir. Kendisine dışarıdan bakabilmesidir. Duygu, düşünce ve davranışın belli bir gerçeklik ve değerler zinciri içine yerleştirilerek değerlendirilmesidir. Objektifliği sağladığında da çok kıymetli olur ve kişinin kendini aşmasını sağlar.
Ne eleştiri yapanı bulmak mümkün, ne de özeleştiri yapanı. Varsa yoksa başkasını eleştiririz. Belki de en çok başardığımız, suçu başkasına yüklemektir!
***
Yeşilgiresun Gazetesinin 10 şubat 2021 tarihli nüshasında İhracatçılar Birliği Başkanının demecini okuduk: TMO.'nin fiyat istikrarını sağladığını; önceki yıllarda enflasyon oranında artarken geçen sene % 15 oranındaki enflasyona rağmen fındık fiyatının % 30 oranında arttığını; fındığın 30 lira olacağı söylenince üreticinin fındığını satmadığını ve üreticiyi rahat bırakmadıklarını; verilen fiyattan satılmış olsaydı ihracatımızın böyle düşmeyeceğini; dünyadaki en büyük alıcıya da arzın engellendiğini beyan ettiğini anladık.
Bu demeçten ne anlamalıyız: Öncelikle, enflasyonun üzerinde artış sağlanarak fiyatın fazla belirlendiğini söylüyor! TMO.'nin fiyat istikrarı sağladığını öne sürerek, TMO.'den memnuniyetini ifade ediyor! TMO'nun, üretici lehine çalışmadığını, aracılar, ihracatçılar ve dış alıcılar lehine çalıştığını gizli bir biçimde ifşa ediyor! Fındığın 30 lira olacağını söyleyenlerin üreticiye zarar verdiğini ifade ederek Ziraat Odası........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play