We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şimdi de Kutlamacı UFK

6 0 1
24.05.2022

Yerel gazeteler, halkın nabzının hissetmesi açısından önemli olmasına karşın haber, bilgi ve yorum kaynağı olarak içselleştirilmediğini düşünmekteyim. Eskiden daha fazla okuyucusu varken zamanla azaldığını hepimiz biliyoruz. Yerel gazetelerdeki yorum yazılarının da fazla okunduğunu düşünmüyorum. Yeşilgiresun Gazetesindeki köşe yazılarında zaman zaman yüksek sayıda okur olduğunu görsem de bu sayıları yetersiz bulurum. Bunun nedenini sorgularım. Daha fazla okuyucuya erişmenin yollarını düşünürüm. Yazılarımı sosyal medyada da paylaşırım. Gazetenin köşe yazıları, sosyal medya ortamında da paylaşılmaktadır. Sosyal medyada titizlikle okuyanlar ve yorum ekleyenler olduğu gibi hiç okumadan beğeni yaparak sayıyı artırmaya katkı sağlayanlar da vardır. Yanılıyor muyum?
Toplumsal nabzın hissedilmesine olanak sağlayan bir kaynak olarak tüm siyasetçilerin, ekonomistlerin, sosyal bilimcilerin, kamu ve özel sektör yöneticilerinin mutlaka yerel gazeteleri okuması gerektiğini düşünmekteyim. Yanılıyor muyum?
Gerek yerelde, gerekse Ankara'da bulunan siyaset dünyası insanlarının, yaygın basını (ulusal basın değil) ve televizyon kanallarını izlemeleri ve konuk olmaları nedeniyle yerel gazetelere ilgi göstermediğini düşünüyorum. Ekonomist ve sosyal bilimcilerin de büyük ve yoğun işleri nedeniyle yerel basını izlemek gibi küçük işlerle uğraşmayacaklarını tahmin etmekteyim! Bu köşede genel ekonomi, fındık ekonomisi, ticaret, sanayi, ulaşım, yerel yönetimlerle ilgili birçok konuda makale yer almasına karşın birçok kimsenin ilgisini ve dikkatini çektiğini de düşünmüyorum. Bu sorun, yalnızca kendime ait değildir. Ülkedeki tüm yerel basın yazarlarının sorunudur. Yerel gazetelerin sorunudur. Yanılıyor muyum?
Az sayıda okunduğumu düşünmekle birlikte iki organizasyonun dikkatle izlediği kanısına vardım.
***
İlki bildirgeci şirkettir. Bildirgeci şirketin, yazılarımı okuduğunu, özellikle fındık ekonomisine ilişkin yazıları takip altına aldığını düşünüyorum: 10.08.2021, 17.08.2021, 24.08.2021 tarihli yazıda ele almıştım. Bu yazılarda bildirgeci şirketin, Arsin ilçesinde fındık hasadını kutlama ve Fındık Bildirgesi'ni tanıtma amaçlı bir basın toplantısını ve bildirgesini eleştirmiştim.
Bildirgeci şirket, acaba 2022 yılında nasıl davranacak diye merakla beklerken ses, Ulusal Fındık Konseyinden geldi! Yeşilgiresun Gazetesindeki 06.05.2022 ve 10.05.2022 tarihli haberden bildirgeci şirketin kendini geri........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play