We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Otoritesiz Rekolte!

5 0 128
03.08.2021

27 Temmuz 2021 tarihinde bu köşede bir rekolte haberi üzerine eleştiri yapmıştım. İhracatçılar Birliğinin 818 bin tonluk fındık rekoltesi demecinin ciddiyetten uzak olduğunu vurgulamıştım.
Bu makaleden sonra bir gün sonra ihracatçıların isteği üzerine yeniden rekolte belirleneceğini öğrendik. İki gün sonra ise Giresun Ziraat Odası Başkanının “Tahmini Fındık Rekoltesi Sayımının Yenilenmesini Değerlendirdi. 10 Kere de Sayılsa Sonuç Değişmez” söylemini okuduk. Öncelikle “Tahmini Rekolte” olmaz. Rekolte, zaten “tahmini”dir. Rekolte deyince, bir öngörüden söz ediyoruz demektir. Ancak, bu öngörü bilime, dolayısıyla gözlem, sayım ve metodolojiye dayalıdır. Rekolte kavramı, bir tahmini içerdiğinden “tahmini rekolte” açıklaması tümüyle yanlıştır. Doğrusu “rekolte” belirlenmesidir. Bu teknik düzeltmeyi yaptıktan sonra konunun esasına gelelim.
Birkaç gün önce bahçeyi gezdim. Halk diliyle “yanma” tabir edilen bir dökülme olduğunu gördüm. Susuzluğa ve ısı yüksekliği nedeniyle fındıkta yanma var. Yani, kamu otoritesinin belirlediği 645 bin ton rekolteye ulaşılmasının zor olduğunu düşünmekteyim. Bu düşüncemi ve gözlemimi aktardıktan sonra yeniden belirlenecek rekolte konusuna ve 10 kez yapılmasına değinelim.
***
Önceki makalede, yabancıların bizim yaptığımız rekolte belirlenmesine ihtiyacının olmadığını açıklamıştım. Uydu ve bilgisayar teknolojisi........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play