We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Havva Ananın Manisi

4 1 1
05.07.2022

“Cennet, anaların ayağının altındadır.” sözü anaları betimlemek için yeterli değildir. Ne yaparsak yapalım, “Anaların hakkı ödenmez” sözü de anaların özverisini anlatamaz. Tabi ki, cennet, anaların ayağının altındadır, ama analarımızın hakkını, emeğini boşa çıkarmamak için çalışıyor muyuz, çabalıyor muyuz? Anamıza, sütünü helal ettirmek için emek veriyor muyuz? Ya da hak ve adalet duygusunu zedelememek adına ne yapıyoruz? Bir başkasına yalan söylemek, adaletsizlik yapmak, hak yemek; ana sütünün helal edilmemesi sonucunu doğurmaz mı? Analar, tembel insana sütünü helal eder mi? Tembel insanın, “Cennet, anaların ayağının altındadır” sözüne uygun davrandığını söyleyebilir miyiz? Analar, üretimin sembolü değil midir? Tembel insan, anasıyla bağını koparmış olmaz mı? İhanetin bir bedeli yok mudur?

Ne kadar büyürsek büyüyelim, hepimiz, “Anamızın kuzusuyuz.” Analarının kuzusu, geleceğe dönük ne yapmalıdır? Anasının kuzusu, kendi kuzularına nasıl bakmalıdır? Üretimin sembolü olan analar, kuzularını, tembellik yapsın diye mi büyütür? Başkalarına haksızlık yapsın diye mi sütünü verir? Adaletsizliğin sofrasına kurulmamız için bizi büyütür? Analar, kuzularının, akılsız, fikirsiz olmasını mı ister? Sorgulamayan bir insan olmamızı ister mi? Fikri olmayan birisi olmamızı mı ister? Bu soruları artırabiliriz.

Hepimizin anası, kıymetlidir. Toprak ana da üretimin kaynağıdır. Üretimin kaynaklarının tümü değerlidir. Atasözlerini biliriz, söyleriz, aktarırız. Ama ana sözlerini bilir miyiz, dinler miyiz, kaydeder miyiz, aktarır mıyız? Üretimin sembolü anaların, sözleri kulaklara küpe olur mu? Toprağın sesini duyan var mı? Bilmiyorum, bilemiyorum!

***

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin Macun Köyünden Havva ana;

“Akıl, bir........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play