We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Haldur Huldur

10 1 1
19.04.2022

Bilirsiniz, bir kimse bir işi aceleyle ve özensizce yapıyorsa önündeki deneyimli insanlar hemen “haldur huldur” yapma diye uyarır. Diğer bir anlatımla işini kaba saba yapmaktır. Niteliksizliği anlatır. İşi, gereği gibi yapmayıp baştan savma davranma isteğidir. Bir an önce bu işten kurtulayım çabasıdır.
Doğal olarak önünde bu uyarıyı yapabilecek yetkinlikte ve deneyimde bir insanın olması gerekir. Diğer taraftan bu uyarıyı dinleyecek, alıcı tarafta ve işi yapan kişi olacak ki, uyarının bir yararı olabilsin. Uyarıyı alacak olan yoksa uyarının bir yararı olamayacaktır. Onun için uyarıyı yapandan önce yapılacak olan kişiye bakmak gerekir.
Yöremizde kullanılan bir deyimdir. Daha çok, ev işlerini yaparken bu uyarıyı duyarız.
Bu eylemin karşısında ise “özenip bezenmek” vardır. İnsanın işini titizlikle ve hatasız yapma çabasını anlatır. Bu aynı zamanda estetik oluşturma, yaratma hazzı hissedilir. Güzelliğin dışa vurumudur. Sanatçının işinin bir parçası gözlem yapmak ise diğeri kendi beğenisinden geçirip yapılanı herkesin beğenisine sunmaktır. Aynı zamanda hatasız yapılmasıdır. Yani yapılandaki güzelliği herkesin görmesini, algılamasını sağlamaktır.
Sorun, ilistirin gözeneklerinin geniş veya dar olmasıdır. Gözenekler dar ise........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play