We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fındık Fiyatı, 4 Dolar Olmalıdır!

6 1 5
21.06.2022

Bu köşede yer alan birçok makalede üreticiden satın alınan fındığın fiyatının 4 Dolar olarak belirlenmesi gerektiği dile getirilmişti. Uzun yıllar ortalamasına göre en uygun fiyatın 4 Dolar olduğu açıklanmıştı. Yaklaşık 6 yıldır fındık fiyatının 4 Dolar olması gerektiği ifade edilirken başlangıçta hiç kimsenin dikkatini çekmiyordu. Ancak, damlanın aynı noktaya aralıksız ve sürekli vurması gibi çok sayıda yazınca olumlu etkileri yansımıştır. Ana Muhalefet Partisinin lideri hem 2021, hem de 2022 yılında fındık fiyatının 4 Dolar olması gerektiği açıklayarak, düşüncemize destek vermiştir. Her iki yılda bu tutumun sürdürülmesinin oluşturduğu tutarlıklık önemlidir. Fındık üreticisini ileriye dönük koruyan bir çabanın yansıması olarak değerlendirilmelidir. Günümüze de mutlaka olumlu yönde etkisi olacaktır.
Ana Muhalefet Partisi liderinin fındık fiyatının 4 Dolar olması önerisine karşılık Giresun Ziraat Odası Başkanının 3,5 Dolar civarında bir beklentisini ifade etmesinin aymazlığını takdir edecek olanlar fındık üreticisidir. Son yıllarda TMO, fındık alımı ile görevlendirilirken fiyatın 3 Dolar civarında belirlendiğini de anımsatalım. Görevlendirilmesine karşın TMO'nun alırmış gibi yapması nedeniyle fiyat istikrarının oluşamadığını da bir kez daha söylemiş olalım.
***
Daha önce bu köşede onlarca makalede fındık fiyatının 4 Dolar olması gerektiğine ilişkin olarak nedenleriyle birlikte görüş açıklanmıştı. Bu nedenle gerekçelerini yeniden sıralamayalım.
2022 yılında ise durum hiç parlak değildir. Neden? Açıklayalım: 2021 yılında........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play