We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyük Geminin Manevra Yeteneği Zayıftır!

6 1 1
05.04.2022

Yeşilgiresun Gazetesinin 02.04. 2022 günlü nüshasında “Fındıkta Organize Sanayi Bölgeleri Kurulması Önerisi” başlıklı haberi okuduk. Haberden Altınordu Ziraat Odası Başkanının fındık ihtisas organize sanayi bölgelerinin kurulmasını istediğini öğrendik.
***
Gemiler, birçok özelliklerine göre sınıflandırılabilir: Kullanım amaçlarına göre balıkçı, yolcu, kuru yük, koster, şilep, tanker, konteynır, dökme yük, canlı hayvan, çok amaçlı, ro-ro ve frigorifik gibi ayrımları görürüz. Römorkör, yangın söndürme, kurtarma, buzkıran, hastane, araştırma, temizlik, enerji gibi özel amaçlar için yapılmış gemiler de vardır. Askeri gemileri de avcı bot, denizaltı, muhrip, firkateyn, hücumbot, korvet, kruvazör, uçak gemisi gibi ayrımlara göre sayabiliriz. Konteynır gemileri de 1000 DW tondan aşağı olanlarından başlayarak 14.501 DW ton ve üzeri olanlarına değin büyüklüklerine göre ayrılabilir.
Gemilerin, Süveyş ve Panama kanalını geçebilme özelliklerine göre tasnife tabi tutulduğunu da bilmek gerekir. Gemiler çok büyük ve enli olduklarında bu kanallardan geçemez. Mutlaka, Afrika'da Ümit burnunu veya Amerika'da Macellan Boğazını geçmek zorunda kalırlar.
Aynı biçimde büyüklüklerine göre gemilerin, girebilecekleri limanlarda değişir. Ya da küçük limanlara büyük gemiler giremez. Aksine küçük gemiler büyük limanlara girebilir. Özetle büyüklerin işi çok zordur! Evet, kapasiteleri çok büyüktür. Bir seferde çok fazla yük taşıyabilirler. Çok fazla yük taşıdıkça birim başına maliyet düşer. Düşer ama kapasiteyi doldurma gibi küçük bir sorunu vardır! Her gün sefere çıkamaz, kısa yolda duramaz. Menzilin uzun olması gereklidir.
Büyük gemilerin dar alanda manevra yeteneği yoktur veya çok zayıftır. Küçük gemilerin manevra yeteneği çok yüksektir. Hele, büyük gemilerin yanında fırdöndü misali manevra yapabilir. Aynen, ekonomik kriz de........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play