We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bakım Maliyetsiz Yol!

10 1 24
26.04.2022

Başlığa bakarak şaşırdığınızı anlayabiliyorum! Bu yolu biz niye bilmiyoruz, diye. Yaşları uygun olanlar bilir. Birçoğu görmüştür. Benim gibi yolculuk yapanlar da vardır. En azından çoğunluğun duymuşluğu vardır. Karadeniz, Gülcemal gibi gemilerin haftanın iki günü Giresun limanına uğradığını, yolcu indirip, bindirdiğini biliriz.
Taşbaşı Parkının dili olsa da konuşsa! Limana, geminin geldiği gün; ana baba günü olurdu. Şenlik olurdu. Sevinçle hüzün aynı anda yaşanırdı. Birbirinin ayrılmaz parçası olduğunu Taşbaşı Parkında görürdük. Kiminde sevinç, kiminde hüzün. Birinde ayrılık, diğerinde kavuşma. Kimin payına ne düşer, bilemezsin.
***
Okumak için Ankara'ya geldiğimde Kayaş-Sincan arasında banliyö treni vardı. Bugün de var. Bu banliyö trenine birkaç kez binmişliğim vardır. Bugünkü körüklü otobüs misali, çoğunlukla ayakta yolculuk edilirdi. Bu yolculukları saymıyorum. Trenle ilk kez Ankara'dan İstanbul'a gittim. Öğrencilik döneminde İstanbul'a gidiş ve gelişlerim oldu. Tren yolculuğunu tercih etmemin birkaç nedeni vardı: Özellikle “mavi tren” gece 23-24 gibi hareket ediyor, sabahın ilk ışıklarıyla İstanbul'a veya Ankara'ya varıyordu. Otobüse göre koltukların genişliği ve rahatlığı, tam tersi yöne çevrilerek arkadaş grubunun söyleşisine olanak sağlaması gibi konfor sunuyordu. Gündüz işimi görüp, gezip, eğlenip akşamleyin geri döndüğüm olmuştur. Neredeyse yarım asra yaklaşan bir yolculuk hikâyesi.
Mesleğe adım attığımın günlerin üçüncü ayında Mustafa Suphi üstat ile Denizli'ye yolculuk yaptık. Meslekte ilk yolculuğum da trenle olmuştu. Bu sefer ki, tren yolculuğu beni etkilemişti. Mutlaka bu yolculuğun da etkisiyle meslek hayatımda İstanbul, İzmir, Zonguldak, Adana, Eskişehir, Manisa ve Balıkesir gibi kentlere çok kereler tren yolculuğu yaptım. Hattında varsa yataklı vagonun olduğu trenleri de tercih ediyordum. Özellikle İzmir ve Adana'ya yataklı vagonda gidiyordum.
Haziran ayında kuzey kürenin kışa döndüğü ilk günlerinde trenle Gülek Boğazını geçmemi hiç unutamam. Yanımda yardımcım Oğuz ve Bahattin ile birlikte karayolu ile 7 saat sürecek yolculuğu 14 saate çıkartarak trenle Adana'ya........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play