We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Benim konum hep Gezi artık – Sevil Baştürk

6 11 8
04.06.2022

Önceki hafta sonu, Barselona‘nın ardından ‘Vegan Dostu’ statüsünü kazanan ikinci kent olan Didim’de yaşam dolu festival Didim Vegan Festivali‘ndeydim. İlki 2017 yılında düzenlenen, sonra pandemi nedeniyle verilen aranın ardından bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivale, 2019 yılında 200 bin kişi katılmış.

Benim için üç gün boyunca veganlığın konuşulduğu, her şeyin vegan olduğu bir yerde olmanın keyfi anlatılmaz, yaşanır. Hem yerli halkın hem de ürünlerini tanıtmak isteyen girişimcilerin kurduğu stantlarda vegan ürünleri, yemekleri ve Ege mutfağının vazgeçilmez lezzetlerini tattık. Hayvansal ürün kullanmadan yaşamak, doymak, birlikte keyif almak mümkündü.

‘Sömürmeyin, zulmetmeyin, can almayın’

Üç gün boyunca, vegan devrimi ve hayvan özgürlüğü, vegan sanat, spor, sağlık konularında söyleşiler, sergiler, film gösterimleri, atölyeler ve konserler gerçekleşti.

Zülal, “Sizden tek ricam, bu festivalden ayrılırken lütfen bir kez daha düşünün, başınızı yastığa koyduğunuzda akşam, benim için bir tek can katledilmedi, diyebilecek misiniz? Diyorsanız dünyanın en büyük huzuru budur. Sömürmeyin, zulmetmeyin, can almayın, can alınmasını desteklemeyin..” dedi bir yerde. Çıkmıyor aklımdan, biliyorum başkalarında da kaldı.

Köprüden önce son çıkış: Veganlık

Ben, çevre ve iklim başlığı altında, 6’ıncı yok oluşun eşiğinde köprüden önce son çıkışın veganlık olduğunu anlattım: “Eğer yönümüzü değiştirmezsek kendimizi gittiğimiz yerde buluruz” dedim. “Zenginlik tanımını........

© Yeşil Gazete


Get it on Google Play