We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnönü, Menderes ve demokrasi oylaması...

57 25 0
15.05.2019

Milli Mücadelenin 100. yılındayız...

Atatürk'ün 1919 yılında Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşi hayal dahi edilemeyecek bugünkü modern Türkiye'nin de ilk adımıydı.

Atatürk'ün sağladığı özgürlük ve demokrasi ikliminden yararlanıp siyaset yapanlar, işgalden kurtarıp vatan yaptığı topraklarda para kazanıp anlı-şanlı iş dünyası örgütlenmeleri kuranlar, onun mirasına da en açık ihanetin içindeler.

***

Büyük Önder Atatürk, hiç ihtiyacı yokken, kimse ona dayatamazken demokrasiyi içine sindirmiş, düşman kapıya yanaştığında bile TBMM'yi açık tutup kararları meclisten geçirerek destansı mücadelesini sürdürmüştür.

Atatürk çok istemesine ve denemesine rağmen kurduğu Cumhuriyet'i dönemin koşulları nedeni ile modern demokrasiye geçirememişti. "Cumhuriyet'i demokrasi ile yüceltme" vasiyetini, cephelerde silah arkadaşı, devleti kurarken omuzdaşı olan İsmet İnönü başarmıştı.

İnönü, Atatürk'ün adımlarını attığı demokrasi yürüyüşünü 1950 seçimlerinde kendi inisiyatifi ile başlatmıştır.

Düşünün devletin tüm olanakları, tüm yetkileri elinde... Asker emrinde... "Demokrasi için şartlar uygun değil" diyerek, isteseydi Adnan Menderes ve Partisinin önünü kesebilirdi.

İkinci Dünya Savaşı'nın külleri sıcak... Dünya büyük bunalımın içinde... Kimsenin İsmet İnönü'den "demokrasi" beklentisi yok...

Ama ne yaptı?

Çankaya köşkünden elinde valizi ile yürüyerek çıktı... " Seçimi kaybettiniz, ne düşünüyorsunuz?" sorusuna;

"Çok partili hayata geçtik, benim en büyük yenilgim en büyük zaferimdir"........

© Yeniçağ