We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

O kitap ne oldu?

49 12 19
17.09.2020

'Devletin bastırdığı ilk Kürtçe kitap' diye havası bile atılmıştı!.. Öyle ya önce 'açılım' sonra da 'çözüm' adı altında devleti dönüştürüyor, 'güvenlikçi politikalar'dan 'demokrasi'ye geçiyorduk!..

Halka zulmeden 'ceberrut devlet' nihayet bitiyordu!.. Bunun adı 'sessiz devrim'di ve bu 'sessiz devrim' devlet eliyle Kürtçe'ye çevrilen bir jestti aynı zamanda!..

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı vardı, 9 Şubat 2018'de kapatılan… İnternet sitelerinde de gururla paylaşmışlardı o 'sessiz devrim'i… Şimdi şehit cenazeleri artınca yine aklımıza düştü o 'devrim'…

***

Neler yazmışlardı hatırlayalım: Ülke olarak 'düzen' ve 'güvenliği' sağlayamadıysak da rezaleti envanter hâlinde öğrenebileceğimiz bir kaynağa kavuşmuştuk!.. Kitap, 2002-2014 yılları arasındaki 'Türkiye'nin Demokratik Değişim ve Dönüşüm Envanteri'ni içeriyordu...

"Yönetime güvenlikçi bir perspektifi hâkim kılan, çatışmayı, gerilimi ve kavgayı esas alan anlayış tedavülden kalkmıştır " (s.17)... Hendeklerde yaşananlardan sonra bu cümleyi kimin gözüne sokmak lâzımdı?

"Normalleşmeye yönelik adımlar darbe, post-modern darbe, darbe teşebbüsü gibi demokrasi karşıtı girişimlerin sorumlularının yargı önünde hesap vermeleri sürecini de beraberinde getirmiştir" (s.46)... Hani bu yargılamalar 'Orduya kumpas'tı? Belli ki bu ifade 'savcılık' döneminde kalma ve kaldırılması unutulmuştu!..

"Demokratikleşme hamlesinin ilk büyük adımı olarak,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play