We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afedersin ya poposuyla gülüyorsa!

135 8 17
24.06.2022

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in, ABD'de, dönemin Amerikan Başkanı Bill Clinton'la, oval ofiste çekilmiş fotoğrafı, çekildiği günden bugüne tartışıldı.

En ileri yorumlar AK Parti iktidarı döneminde yapıldı.

Ecevit'in ölüm yıldönümünde bile rahmet dilekleri yerine o fotoğraf paylaşıldı.

Üslup, "Bunların geçmişinde lider poposunu trabzana dayıyor. Bunlar karşısında el pençe divan duruyor"a vardırıldı; nezaket sınırları aşıldı.

Muhalefetin her türlü dış politika eleştirisine karşı o fotoğraf adeta kalkan yapıldı; dahası bir ölçü, eşik gibi kullanıldı.

"Popo"ydu milli onurumuzun sınırı.

Poposunun ucuyla koltuğa ilişip de koskoca Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na "kaykılan" Clinton'un karşısında, Ecevit'in ayakta ve elleri karnının üstünde bağlanmış halde öylece durması bir utanç anıydı; içler acısıydı!

O sempati muskası Obama, mevcut iktidar sahipleriyle son derece donuk bir yüz ifadesiyle konuşurken elinde beyzbol sopası vardı.

ABD ziyaretinde, hiçbir Amerikalı yetkili tenezzül etmemiş, karşılamaya genç bir onbaşı yollanmış hatta heyetimiz uçaktan inerken sözde tören heyeti daha yerini bile almamıştı.

"Dostum Putin", kendilerini 2 dakikadan uzun süre kapıda bekletmiş, Rus devlet televizyonu, bu süre zarfındaki ne yapacağını bilmez hallerini, ekrana yerleştirdiği kronometre eşliğinde yayınlamıştı.

Biden, selamlaşmak için ayağa kalkmasını beklemeden yumruğunu uzatınca, ortaya "Amerikan başkanının elini öpüyor" algısı yaratan bir siyasal iletişim faciası çıkmıştı.

Kimi gerçek birer diplomatik rezalet, kimi algı operasyonundan ibaret olan tonla hadise bir yana, önceki gün devlet töreni, Arap şarkılarının damga vurduğu eğlenceli bir yemek ve Türkiye Cumhuriyeti'ni küçük düşürür mü düşürmez mi bakılmaksızın........

© Yeniçağ


Get it on Google Play