We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yurtsuzluğa bak; ibretsizliği gör

52 7 24
24.09.2021

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte nurtopu gibi yeni bir sorunumuz olmuş değil.

Öğrencilerin "barınma sorunu" hep vardı. Ben de öğrenciliğimde yaşadım. Muhtemelen, benden önceki kuşağın dar ve orta gelirli öğrencileri de kendi dönemlerinde yaşadı; bugün ilk defa maruz kalınıyormuş gibi ele alınan sıkıntıları.

Zaten, köklü bir tarihi olmasaydı, tarikattır, cemaattır, siyasi gelenektir, ideolojik teşkilattır, terör örgütüdür; nice "paralel" yahut "paralelleşme heveskârı" yapı, bunca yıl, gençleri kendine tam da bu zaaf, yoksunluk ve ihtiyaçlarından bağlamaz, bağlayamazdı.

Dolayısıyla, gözüne far tutulmuş tavşan gibi kalakalmayı gerektiren bir durum da yok; özellikle 15 Temmuz'dan sonra rötarlı da olsa yüzleşilen acı tecrübeleri düşününce, şahit olduğumuz bu hazırlıksızlığı "makul"leştirebilecek mazeret de yok ortada.

Yursuzluğa bak, ibretsizliği gör, halimizin özeti.

***

Bu nasıl "sosyal devlet"?

Gençlerinin anayasal güvence altındaki eğitim haklarına bağlantılı, ve yine anayasal güvence altındaki barınma haklarından faydalanamıyor olmalarının nasıl bir mazereti olabilir?

Yurt yoksa; yapsaydınız.

Kapasite azsa; arttırsaydınız.

***

İş altın varaklı saraylar, yedi yıldızlı oteller, görkemli rezidanslar yaptırmaya, en olmadık yerlere AVM'ler diktirmeye, yaylaları, incirlikleri, zeytinlikleri, dünyada eşi benzeri olmayan longozları şantiyeye çevirmeye gelince bu kadar mahir olup da, kim inanır "vizyonunuz(!)"un memleketi öğrenci yurtlarıyla donatmakta yaya kaldığına!

Her nevi bakanlık ihalesinin müdavimi olan müteahhitleriniz nerede?

Ya, sağladığınız ballı kazançlara minnetlerini "ennnnnnn cami yaptırıcı" olmakla gösteren şu meşhur........

© Yeniçağ


Get it on Google Play