We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP'yle olursa sorun da PKK'yla olursa değil mi!

97 7 1
23.09.2021

Herkesin, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeksizin eşit sayılmasının "Anayasal güvence" altında olduğu bir ülkede, nasıl bir "Kürt (veya başka bir etnik kimlik) sorunu" olabilir?

Herhangi bir grup vatandaş, eğer gerçekten de Anayasal güvence altında olan "eşit hakları"nı kullanamıyor, özgürlüklerinden yararlanamıyorsa, bu bir hukuk sorunudur. İdare sorunudur.

Ve çözümü de Anayasa'ya uymakla olur; onu delmekle, çiğnemekle, değiştirmekle, ona "Türk sorunu(!)" doğuracak alternatifler üretmekle değil.

***

Aynı şekilde…

Temelde, Anayasa'nın ruhunu idrak edememek, ona sadakatle bağlı olmamaktan kaynaklanan bir sorunun çözümü, o soruna, kendi etnikçi niyet ve hedefleri lehine takla attıran, o sorunu bağlamından kopararak kendi bölücü hedeflerine ulaşmakta araç olarak kullanan legal yahut illegal yapılarla mı sağlanır?

Yoksa devlet dediğimiz sistemi oluşturan "kuvvetler"in, "hukuk devleti"ni, tavizsiz ve istisnasız olarak işletmesiyle mi?

***

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, birbirlerinin gözlerini oymadan, bir ve beraber olarak, kamplaşmadan, kutuplaşmadan, düşmanlaşmadan yaşayabilmesinin yolunun, Türk devletinin HDP yahut PKK'yla pazarlığından geçtiğine zerre inanmıyor, bu yöntemi hiçbir şekilde benimsemiyor olsam da, bu çifte standardı yok sayamayacağım;

Ucube bir şekilde "Kürt sorunu" olarak servis ettiğiniz "proje"nin halli HDP'yle mümkün olamıyor, "HDP'nin meşruiyet........

© Yeniçağ


Get it on Google Play