We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhurbaşkanlığı sistemi ve ekonomik kriz!

55 10 4
24.09.2021

Güneşe tapılan yerde ısı kanunları önemini yitirdiği gibi ideallerin yerini kişinin, eylemin yerini söylemin, tevazunun yerini kibirin aldığı yerde de gerçekler önemini yitirir. Devlet dairelerinin ya da kamu yönetiminin liyakate dayalı bir bürokrasiyle değil partili oligarklar ya da iltimaslılarla doldurulması sistemi işlevsiz kılar.

Yanlış adamlar tarafından yanlış araçlarla yanlış amaçlara ulaşmak için atılan yanlış adımlarla yürütülmeye çalışılan bir sistem kendi varlık nedenine ihanet etmiş olur.

Ülkenin bugünkü tek kişilik sisteminin ürettiği hali pürmelalini özeti budur.

Bütün bunlara ilave olarak Türkiye'de tek başına karar veren, tek başına yetki kullanan, tek başına belirleyen, tek başına anlatan -yalnız bir partinin değil- bir ülkenin her şeyi haline gelmesine neden olan bir Cumhurbaşkanlığı sistemi var. Her yerde konuşan, her konuda konuşan, sürekli racon kesen, bakanların ve her yetkilinin konuşmasında onun ismini mutlaka geçirten, yerine göre Cumhurbaşkanı yerine göre parti genel başkanı sıfatlarını kullanmaya imkân veren bir sistemle ülke yönetiliyor.

Uygulamalarına bakıldığında bu sisteme "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" değil keyfilik sistemi demek daha doğru olur. Bu sistem TBMM'yi formaliteye indirgemiştir. Sonuçta bu sistem........

© Yeniçağ


Get it on Google Play