We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Silivri'den röportaj

230 10 18
01.06.2020

Silivri Cezaevi'nde avukatlarımla bir röportaj gerçekleştirdim. Ben sordum avukatlarım Celal Ülgen ve Ruşen Gültekin, davama ilişkin detayları ortaya koydu.

"İddianame kabul edildi. Aleyhimize olan bütün kanıtları ve aşamaları görme olanağı buldunuz. İddianameyi genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz."

Av. Celal Ülgen: "50 sayfalık iddianame klasik formatına uydurulmuş fakat hukuksal gereksinimler ötelenmiş içi boş bir iddianame olarak değerlendiriyorum. Yasa maddeleri bir tarafa bırakılmış CMK'nın savcılara yüklediği temel görevlerden biri olarak lehe ve aleyhe olan delillerin birlikte toplanması hususu göz ardı edilmiş salt aleyhe olan deliller değerlendirme kapsamına alınmış ve sübjektif, tek yönlü bir iddianame olmuş. Böyle iddianamelerle tanışıklığımız bir hayli eskidir. Kumpas davaları sürecinde de sıkça karşılaştığımız bir iddianame türü. Bilindiği gibi ülkemizde ve tüm uluslararası hukukta Bangalor yargı etiği kuralları geçerlidir. Hatta bundan esinlenerek bizim HSK'da Türk yargı etiği adı altında savcı ve hakimler için yargı etiği kuralları hazırlamış ve halka söz veriyoruz bu etiğe uyacağız demişlerdi. Bu iddianame bu açıdan da bir fiyasko. Yargı eteği kuralları hiçe sayılmış. 'Yargıda Güvenin sağlanması ve sürdürülmesi için bağımsız olmak kadar bağımsız görünmenin de önemli olduğu' unutulmuş."

Av. M. Ruşen Gültekin: "Ben aslında iddianamenin CMK'ya göre unsurlarına göre hazırlanmış bir iddianame olduğunu düşünmüyorum. Üzülerek söylüyorum ki, bu "şey" iddianame değil. Üzerinde iddianame yazması o kağıdın iddianame olduğunu göstermez. Bir kere iddianamede olaylar mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanır. Burada bu yok. En basitinden size suçlama olarak bir radyo yayını yaptığınız program görüşmeniz "çamur at izi kalsın" şeklinde yöneltilmiş.

Oysa bu görüşmenin bir casusluk konuşması olmadığı derhal anlaşıldı. Bir canlı yayın bağlantı görüşmesi. Cumhuriyet savcıları böyle hata yapmaz. Bu konuşmanın gerçekten böyle olduğunu delil toplayarak öğrenmeleri on dakikalık bir iştir. Buna rağmen bu görüşmenin iddianameye adeta bir casus konuşması gibi konulması suçtur. Savcı senin de güvencendir. Suç işlemişsen kamu adına bunu ortaya çıkaracak, suçsuzsan seni kurtaracak tek kişidir. Savcı tüm Türk milletinin güvencesidir. Eğer bu görüşmenin içeriğini bilmesine rağmen yazmışsa suç, bilmeden koymuşsa büyük vahamettir. Üstelik siz tutuklusunuz. Yaşam hakkınız, hürriyetiniz savcının garantisindedir. Bu ve benzeri sebeplerle iddianame sıkıntılıdır. Aslında mahkemenin iddianameyi iade etmesi gerekirdi. Bu konuyu ikinci soruya verdiğim yanıtta açıklayacağım."

"Ruşen Bey uzun süre Yargıtay'da savcılık yapmış bir savcı olarak bir Başsavcının iddianameye imza atmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?"

Av. M. Ruşen Gültekin: "Bu sorunuz bana 2011 yılını hatırlattı. 2011'de FETÖ yargıyı ele geçirmiş, Yargıtay'da sürgünler başlamış, ben Gaziantep'e Ömer Faruk Eminağaoğlu İstanbul'a yargıç olarak sürgün edilmişti. İstanbul'da garip bir olay oldu. Ömer beyin mahkemesine gelen iddianamelere Başsavcı Vekili Zekeriya Öz "görüldü" yapıp kırmızı kalemle imza atıyordu. Ömer bey bu iddianameleri iade etti. Hukuken Başsavcının iddianamelere görüldü yapmasının hukuki gerekçesi olmadığını anlattı.

Gerçekten de 5271 sayılı CMK'nın 170. Maddesi ile 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ve BAM Kuruluş, Görev ve Yetkileri hakkında yasada Başsavcı ve vekillerinin, cumhuriyet savcısının düzenlediği iddianamelere görüldü yapabileceklerine dair bir hüküm bulunmamaktadır.

5235 sayılı yasanın 18/2-4 maddesinde cumhuriyet başsavcısının görevleri Başsavcılığın verimli, uyumlu ve düzenli çalışmasını sağlamak, iş bölümünü yapmak olarak gösterilmiştir. Yani başsavcı iş bölümü ile sadece kimin nerede çalışacağını belirler.

Cumhuriyet savcıları tarafından düzenlenen iddianamelere görüldü olarak işlem yapılıp mahkemelere gönderilmesi, o işlemlerin her zaman........

© Yeniçağ


Get it on Google Play