We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sağlık Bakanlığı'nda paralar nereye gidiyor?

377 370 81
08.10.2020

Sayıştay, 2019 yılını kapsayan denetim raporlarını Meclis'e sundu.

Raporlarda öyle şeyler var ki, hepsini tek tek yazacağım.

Öyle ki, sadece ben değil değerli birçok meslektaşım çok hızlı şekilde raporlarda yer alan bilgileri haberleştirip sizlere ulaştırıyorlar.

Ben de ilgi ile takip ediyorum. Raporlarda yer alan tırnak arası mahiyetindeki bilgileri araştırıp yazı dizisi halinde sizlerle paylaşacağım.

İlkyazımız Sağlık Bakanlığı ile ilgili olacak.

Kamuyu aydınlatmaya çalışan gerçekten gazetecilik yapmaya çalışan gazetelerde "turistler sağlık bakanlığına 51 milyon TL borç bıraktı" manşetini görmüşsünüzdür.

Bu bilgi doğru ama eksik.

Anlatayım…

Sağlık Bakanlığı'na bağlı döner sermaye işletmelerinin 2019 yılı konsolide mali tablolarına bakıldığında, genellikle acil sağlık hizmetleri ve poliklinik hizmetleri nedeniyle Gerçek Kişilerden Alacaklar Hesabı'nın borç bakiyesinin 51.1 milyon TL borç vermiş olduğu gözüküyor.

Borç veren hesap "Yurtdışı Gerçek Kişilerden Alacaklar Hesabı" yani yabancı uyruklu kişiler. Bu kişiler turist mi yoksa ülkemizde bulunan sığınmacılar mı bilgi yok.

Ancak Sayıştay bir tespit daha yapmış.

Yurt içi Gerçek Kişilerden Alacaklar Hesabı da 63 milyon 532 bin TL borç bakiyesi vermiş. Hesabın ayrıntılarını inceleyen Sayıştay denetçileri, Yurt İçi Gerçek Kişilerden Alacaklar Hesabına da yabancı uyruklu olduğu anlaşılan çok sayıda kişinin faturalarının kayıt edildiğini tespit etmiş. Bu hesabın ne kadarı yabancı uyruklu ne kadarı yurttaşımız belirtilmemiş.

Şunu söyleyeyim, bunca yıldır Sayıştay raporları........

© Yeniçağ


Get it on Google Play