We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

RTÜK milletle alay ediyor

329 173 83
14.10.2020

Bugünkü yazımda size iki konudan bahsedeceğim.

Birincisi RTÜK diğeri ise İBB tarafından otoyolların kenarındaki duvarlara yaptırılan grafitiler ile ilgili…

Biliyorsunuz Sayıştay raporlarındaki görülmeyen noktaları size aktaracağımı yazmıştım. Raporları inceledikçe inanılmaz işler çıkmaya devam ediyor.

Fakat beni daha da şaşırtan devlet kurumlarının bu raporlara karşı aldığı "ciddiyetsiz" tavır…

Evet, RTÜK'ten bahsediyorum.

Bakın, Sayıştay bu kurumu denetlemiş ve bazı usulsüzlüklere ve eksikliklere rastlamış bunu da TBMM ve kamuoyuna sunduğu raporlarda belirtmiş.

Kesin bulgular yani.

Ayrıca gördüğü eksiklikleri rapor taslak halinde iken kuruma soruyor cevapları ile birlikte raporuna yazıyor. Sunulan ise taslak değil kesin rapor.

Buna rağmen RTÜK bir açıklama yaptı ve aynen şöyle dedi:

"Henüz sonuçlanmamış Sayıştay raporlarını kullanarak devlet kurumlarını yıpratmaya yönelik habercilik anlayışından vazgeçilmelidir. Yanlışta ısrar edilmesi durumunda hukuki sonuçlarının olacağını hatırlatıyoruz."

Evet, yapılan açıklama aynen böyle. Açıklama yapmak yerine haber yapanları tehdit ediyorlar. Çünkü istedikleri TV ekranını karartabiliyorlar, istediklerine ceza verebiliyorlar. Bu uyarı yine muhalif yayın yapan TV kanallarına.

Oysaki RTÜK, 5018 sayılı kanunun "Hesap verme Sorumluluğu" başlıklı 8. Maddesine göre;

"Her türlü kamu kaynağının elde edilmesi ve kullanılmasında görevli ve yetkili olanlar, kaynakların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, kullanılmasından, muhasebeleştirilmesinden, raporlanmasından ve kötüye kullanılmaması........

© Yeniçağ


Get it on Google Play