We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Paranızı böyle savuruyorlar

462 440 85
19.08.2020

Biz, ülke olarak çok zenginiz ancak vatandaş olarak çok yoksul bir ulusuz. Şayet yoksul halkın gece gündüz çalışıp alın teri ile oluşturduğu kamu kaynakları kamuya hizmet için harcansa eminim ki refah seviyesi çok artacak. Kamu kaynaklarının düzgün kullanılması için de kanunlarımız var.

Uyan var mı?

Bakın mesela Konya Selçuk Belediyesi kamu kaynaklarını nasıl kullanıyor…

Size 4 farklı olayla anlatayım.

Birincisi…

Selçuklu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çevre düzenlemesi için yeşil ve piknik alanlarında kullanılmak üzere bitki ve fidan almaya karar veriyor. İki, üç ay üreticileri geziyor, fuara katılıyor. Fiyat ve üretici araştırması yapıyor. Alacağı ürünleri planlıyor.

İhale açması lazımken ne yapılıyor?

İhale kanununda bulunan 3/a "istisnai" hükmüne istinaden alacağı ürünleri 1 milyon 400 bin TL ödeyerek doğrudan alım yapıyor.

Oysa ki…

Belediyenin dayandığı 4734 sayılı kanunun 3/a hükmü ile istisna kapsamına alınan kuruluşlar için, amacı veya mevzuatı gereği söz konusu ürünleri işlemek, değerlendirmek, iyileştirmek veya satma işlemlerini yapmakla görevlendirilmiş olması şartı aranmıştır. Bu nedenle bu alım bu hükme dayandırılamaz. Bu alım mevzuata aykırıdır, usulsüzdür.

İkincisi…

Belediye aynı maddeye........

© Yeniçağ


Get it on Google Play