We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kemalist olmak kolay değil

267 513 86
08.09.2020

Önceki yazılarımda Cumhuriyet'in kolonları olan devrimlere ve o devrimleri koruyanlara saldıran "Lağımcı Bölükleri"nden bahsetmiştim. Geçen gün TV programlarına göz atarken bu "Lağımcı Bölüklerinde" yer tutan bir "hanımefendinin" konuşmasına denk geldim.

Konuşmasında "Yeşil Kemalistler" dedi.

Altını doldurur diye bekledim, nafile.

Karşısındakiler ne demek istediğini sorar diye bekledim, nafile.

Sabah tekrar kanalları gezerken aynı kanalda bu sefer sabah programında yine aynı hanımefendi vardı.

Bu sefer de "Sol Kemalistler" dedi. Altını doldurur diye bekledim, karşısındakiler sorar, cevap verir diye bekledim, yine beyhude bir bekleyiş oldu.

Kendisini "tarafsız ve bağımsız" diye nitelendiren bir kanalda sabah-akşam bu hanımefendinin yer alması ve devamlı algı yaratmasına izin verilmesi de düşündürücü.

Aslında mesele bu hanımefendi değil. Zira kendisi her dönemin "kum saati"dir. Kumpas dönemlerinin finanse edilen savunucusu, çözüm sürecinde PKK ideologu, yarın savaş çıksa "mandacısı…" Asıl mesele onunla programa çıkmış olan ve topluma kendilerini "Atatürkçü" diye tanıtan kişilerin bu sistemli ve planlı saldırı karşısında susmaları.

"Kemalist" tanımlamasını daha Kurtuluş Savaşı sürecinde görürüz. Mustafa Kemal'in önderliğinde başlatılmış olan Kuvayı Milliye hareketinin tarafında olanlara verilen ortak isim. Kökü Mudafaa-i Hukuk ve Kuvayımilliye Hareketindedir. Kurtuluş Savaşını verdiğimiz emperyalist ülkeler de ortaya çıkan ve yayınlanan gizli belgelerinde "Mustafa Kemal yanlısı Kemalistler" diye belirtildiği görülmektedir.

Kısaca Kemalist, anti-emperyalist, tam bağımsızlık inancını taşıyan kişiye denilmektedir.

Bu devrimci hareketin ideolojisi de "Kemalizm"dir. Kemalizm, Başkumandan ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten çıkan bir ideoloji ve doktrindir. Bu ideoloji Türkiye Cumhuriyetinin de resmi ideolojisidir.

Kemalizm, 1919-1938 yılları arasına sıkıştırılmış köklü değişim ve dönüşümü değil, asıl geleceğe yürüyüşü de açıklayacak kendine özgü bir ideolojinin ürünüdür. Şerafettin Turan, Kemalizm'i tanımlarken, "Kalıplaşmış bir dogma değil,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play