We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşte benim cezaevinde olmamın nedenlerinden biri

407 156 79
11.07.2020

Devlet bankalarının hükümete yakın iş adamlarına her türlü kredi kolaylığı sağlaması bugüne has bir durum değil. Daha önce de epeyce örnekleri mevcut. Kamu bankaları ne yazık ki siyaset temsilcilerinin örtülü ödeneği gibi çalıştırıldı. Bakın size daha önceki yıllarda yaşanmış bir örnek vereyim.

Haldun Erdavran ismini Sadettin Tantan'ın "Neşter" operasyonlarından hatırlarsınız. Erdavran'ın şirketi ERN Grup ile Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) arasında yıllara dayanan bir kömür ticareti mevcut.

Olay şöyle...

Erdavran, ABB'ye kömür teslim etmekte zorlanmaya başlar. İşler kötüye gitmektedir. Özel bankalar ardı ardına haciz işlemleri yapmaya başlar. Tehlike çanları çalar. Erdavran arayış içinde iken bir kamu bankası imdada yetişir.

Kamu bankasının yöneticileri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bir araya gelirler. Belediye kömür teslimatından dolayı alacaklı... Kurtarma peşinde! Toplantıda bazı kararlar verirler. Erdavran'ın borçlarının tasfiyesi için şirket kurup, kömür çıkarmaya karar verirler ve "VAK-BEL" adında bir şirket kurulur. Şirket isminden de anlayacağınız üzere ortaklar Vakıfbank iştirakleri ve (ABB iştiraki) BELKO.

Bu kararda Erdavran'ın eski İçişleri Bakanı Orhan Eren'in damadı olması, aynı zamanda kayınpederinin kardeşinin kredi alacağı bankanın yönetim kurulu üyesi olmasının bir etkisi var mı bilinmez tabi!

Yüzde 40 BELKO, yüzde 60 kamu bankası iştiraklerinin ortak olduğu VAK-BEL kuruldu. Sıra kömür üretecek ocaklara gelir. Güney Afrika'da iki maden ocağı satın alınarak, yeni bir şirket daha kurulur. Onun adı da Sumo Co.! Şirket, Haldun Erdavran'a kurdurulur. Daha sonra VAK-BEL'e devri yapılır.

Eee tabi birçok bankanın yaptığı gibi devlete vergi vermektense, Cayman adalarında şirket kurup, bu şirket üzerinden kömür getirtilmesi de maliyeti düşürecektir. Vergi cenneti adada Black Diamond (Kara Elmas) adında bir........

© Yeniçağ


Get it on Google Play