We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sanata adanmış bir ömür Devlet Sanatçısı Kutlu Payaslı

25 6 5
30.06.2022

Gümüldür'de bir aile dostumun yazlığında, 86 yıllık ömrünün 60 yılından fazlasını müzikle uğraşarak geçirmiş, Türk Sanat Müziği'nde besteci, yorumcu ve şef olarak önemli izler bırakmış, TRT Repertuvarında pek çok eseri bulunan değerli müzisyen Kutlu Payaslı ile karşılaştım.

İleri yaşına rağmen tüm anılarını bugün yaşamış gibi anımsayıp şevkle anlatmasını gıpta ile izleyerek Tanrı uzun ömürler versin dedim.

Sayın Payaslı'nın imzalayarak takdim etme nezaketini gösterdiği, Dr. Murat Kuter'in özenle hazırladığı "Sanata Adanmış Bir Ömür, Kutlu Payaslı" adlı kitabı bir çırpıda okudum.

Bir ömrü müzik ortamında geçirmiş Payaslı için hazırlanmış, anılar deryası ile süslü eserin her sayfasında Kutlu Payaslı'nın, İdil Biret'ten Münir Nurettin Selçuk, Selahattin Pınar, Sadettin Kaynak, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Nesrin Sipahi, Ziya Taşkent, Sevim Tuna, Avni Anıl, Alaaddin Yavaşça, Mustafa Sağyaşar, Emel Sayın ve Nalan Altınörs gibi bir kısmını yakından tanıdığım, bir kısmını da yılların derinliğinde zevkle izleyip dinlediğim Türk müziğinin zirve sanatçıları ile çekilmiş fotoğrafları müzisyenler arasında ne denli sevildiğinin güzel belgeleri görünümünde idi.

Her birinin adını andıkça hemen o sanatçı ile bir anısını anlatıp yadetmesi, rahmetli Tuğrul Mumcu'nun adı geçince 'Orta okulda sınıf arkadaşımdı' dediğimde Zileli olduğunu, Ankara Gölbaşı'ndaki evini, beslediği köpeklerden söz açıp kızı ses sanatçısı Lale Mumcu'yu anması ile müthiş bir hafızaya sahip oluşunu sergiliyordu.

Kutlu Payaslı, 27 Haziran 1936'da Amasya'da dünyaya gelmiştir. Ailesi 1765-1775 yıllarını kapsayan dönemde İskenderun'un Payas kasabasından gelerek Amasya'ya yerleşen kabilelerden aydın bir ailedir. Babası Yümni Bey'in dedesi Hacı Hakkı Efendi Amasya Medresesi Müderrisidir. Dedesi Hilmi Efendi, Ziraat Bankası emekli müdürlerindendir. Babası Yümni Bey de Ziraat Okulu öğrencisi iken 1914'te askere alındığından okulunu yarı bırakmak zorunda kalmıştır. 1920'de de Kuvayı Milliye'ye gönüllü olarak katılmış İstiklal Madalyası sahibidir. 1950'li yıllarda Amasya'da lise olmadığından aile Kutlu Payaslı'yı İstanbul Haydarpaşa Lisesi'ne yatılı olarak yazdırmıştır.

Fenerbahçe voleybol takımı Haydarpaşa Lisesi........

© Yeniçağ


Get it on Google Play