We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rum ve İngiliz'in oyununa düşmeyin

21 6 24
23.09.2021

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Rum-Yunan ikilisinin ve bunların destekçileri AB ile ABD'nin Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve bölgeyi ilgilendiren konulardaki planlarının bozulduğunu defalarca bu köşede yazdım. Cumhurbaşkanı Tatar'ın Anavatan Türkiye tarafından da desteklenen egemen eşitlik temelinde iki devletin işbirliğine dayalı siyaseti Rum-Yunan ikilisinin 2 asırlık Megali İdea ve Enosis hayallerini yıkmıştır. Kıbrıs'ı ve Doğu Akdeniz'i kendi hedef ve planları doğrultusunda kullanmak isteyen emperyalist ABD ve AB ülkelerinin tezgahları altüst olmuştur.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tüm propaganda gücü, adanın kuzeyinin işgal altında tutulduğu iddiası, Türk tarafının kapalı Maraş'ın uluslararası hukuk çerçevesinde hak sahiplerine açılması önerisiyle kökünden sarsılmıştır.

Şok içerisinde olan Anastasiadis ve Rum Yönetimi ne yaptığını bilemez durumdadır. 27-29 Nisan'da Cenevre'de gerçekleşen BM gayrı resmi 5 1 toplantısında Türk tarafının egemen eşitlik ve iki devlet politikasını ilgili taraflara resmen sunması ve resmi müzakerelere başlamak için KKTC'nin eşit uluslararası statüsünün tanınması talebi Anastasiadis'i adeta köşeye sıkıştırmıştır.

Rum basınına yansıyan haberlere göre Anastasiadis ne yaptığını,ne yapacağını bilmeden Kıbrıs sorununa çözüm için her gün başka bir formülü ortaya atmakta ve saçmalamaktadır.

Göreve geldiği ilk günden itibaren Kıbrıs Türk halkını eşiti olarak görmediğini gizlemeyen Anastasiadis, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu ve 4. Cumhurbaşkanı tavizci/teslimiyetçi Akıncı ile sürdürdüğü müzakerelerde siyasi eşitliğimiz reddetmiş ve üniter yapıdaki 'Kıbrıs Cumhuriyetine' Kıbrıs Türklerinin yamalanması için........

© Yeniçağ


Get it on Google Play