We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her arı bal yapmaz

167 4 17
29.07.2022

ABD, FED'in önceki gün faizi 75 baz puan artırarak, 2,25-2,50 seviyesine çıkarması, elbette Türkiye'ye gelecek yabancı yatırım sermayesinin azalmasına ve tersine çıkışlara neden olacaktır. Ama FED'e gerek yok, zaten hükümet istikrarı bozmak için elinden geleni yapıyor.

Dün dolar kuru 18,8736 idi. Yılbaşından bu yana geçen 7 ay içinde dolar kuru yüzde 40,4 oranında arttı. Buna karşılık Temmuz ayı beklentisini de eklersek, aynı yedi ayda TÜFE yüzde 42 oranında arttı. Yani dolar artışı enflasyon artışının altında kaldı.

Uygulamada TL'de yüzde eksi 35 faiz, kuru artırıyor, kur kendinden daha yüksek enflasyon yaratıyor ve enflasyon arttıkça da kur artıyor. Yani siyasi iktidarın nedenini bilmediğimiz yanlış faiz politikası, kur ve enflasyon sorununu çıkmaza, kısır döngüye soktu.

Merkez bankası reel kur endeksine göre dün itibariyle doların denge kuru 10 liradır.

Türkiye'nin yurt dışı tahvillerinde, iflas sigorta risk pirimi de 855,33'tür. Yani Türkiye dünyada en pahalı dış borç bulan ülkeler arasındadır.

Hükümet faiz yanlışını, dolaylı yollardan düzeltmeye çalışıyor. Ama her karar ekonomide yeni bir gedik açıyor.

Birincisi, ihracat gelirlerinin yüzde 40'ını Merkez Bankasında bozdurmak zoruna iken birde krediye ulaşmak için ayrıca bu dövizin yüzde 30'unu da çalıştığı bankaya bozdurmak zorundadır. Bu karar Türkiye'nin döviz sıkışıklığına........

© Yeniçağ


Get it on Google Play