We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz ve kur karmaşasının gideceği tek yer enflasyondur

71 8 7
04.08.2022

Temmuz ayında İstanbul Ticaret Odası'nın hazırladığı geçinme endeksi yüzde 99,11 iken TÜİK'in açıkladığı TÜFE oranı yüzde 79,60 oldu.

Merkez Bankası, 2003 temel yılı ve TÜFE bazlı reel kur endeksine göre; TL 2012 yılına kadar döviz sepetine göre daha değerli idi. Zira; 2012 yılına kadar cari açıktan daha fazla portföy yatırımları ve doğrudan yatırımlar yoluyla döviz girişi vardı. Döviz arzının yüksek olması, TL'nin değerli para olmasına neden oluyordu.

TL değerinin yüksek olması ithal girdi fiyatlarının, yerli üretimden daha düşük olmasına neden oluyordu. Bu nedenle yurt içinde pamuk, iplik, deri gibi ara malı ve ham madde fabrikaları ithal girdi ile rekabet edemedi ve çoğu kapandı. Ara malı ve ham madde ithalatı arttı.

TL'nin değerli olması, enflasyonu bastırdı ve fakat üretimin dışa bağımlılık oranını artırdı. Ayrıca ihracatta rekabet gücümüzü düşürdü. Cari açık artıyor ve fakat sıcak para girişi daha fazla artıyordu. TL yine aşırı değerli kalıyordu.

Biz o yıllarda kur dengesi derken, hükümet sıcak para serabı içindeydi. Yüksek reel faiz ve düşük kur nedeni ile Japon kadınlar ülkelerinden........

© Yeniçağ


Get it on Google Play