We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu zulümü iktidar yarattı!

79 3 7
21.09.2021

Demokrasi, Hukuk ve ekonomide, dünya gündeminden koptuk. Bu alanlarda siyasi iktidar kendi Dünyasını yarattı. Söz gelimi Cumhurbaşkanı fiyat artışlarını zulüm olarak tarif ediyor. Bu tarif iktisat mantığına, Bu günkü piyasa yapısına uymuyor.

İktidarın bu yaklaşım tarzı; aynı zamanda Türkiye'nin bu iktidar ile hiçbir sorununu çözmeyeceğini gösteriyor. Çünkü doğru tespit ve teşhis olmadan çözüm imkanı da yoktur. Siyasi iktidar bir istikrar programı yapmak yerine, fiyat artışlarını satıcıları suçlayarak, zulümun üzerine gideceğiz diyerek ve polisiye tedbirlerle çözeceğini zannediyor.

Ama gerçekte bu zulmü de aynı siyasi iktidar yarattı. Şimdi altında kaldı.

Piyasanın polisiye tedbirlerle disiplin edilemeyeceğini kestiremeyenler bile geçmişte yaşananlara bakarak bu yolun bir işe yaramadığını görebilirler.

1956 yılında Menderes hükümeti tarafından, olağanüstü ikinci dünya savaşı yıllarındaki Milli Korunma Kanunu yeniden uygulamaya getirildi. Kanunun iyi tarafı piyasada fiyatları düzenleyici kurumlar oluşturuyordu. Er Balık kurumu ve Petrol Ofisi bu kanun kapsamında kuruldu. Ama aynı kanun kapsamında yapılan fiyat denetimleri kara borsayı, kayıt dışı işlemleri artırdı.

Türkiye'de kanundan sonra stokçuluk daha çok arttı. Piyasada denge bozuldu. Enflasyon arttı.

1) AKP iktidarı Tarımı bitirdi;

Siyasi İktidar, 2006 yılında ''Tarımsal destekleme programlarının finansmanı için bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde........

© Yeniçağ


Get it on Google Play