We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Recep Tayyip Erdoğan soyadına ''Ensar'' eklesin!

95 7 20
15.05.2022

R. T. Erdoğan "ensar-muhacir"de kök salacak! Her defasında tekrarlıyor.

Biz kaç gündür, "Ensar ne?", "Muhacir ne?" soruların cevaplarını kimsenin itiraz edemeyeceği kaynaklara dayanarak yazıyoruz; bugüne ne derece uyduğunu ne derece uymadığını gösteriyoruz.

Bir teklifim var: R. T. Erdoğan soyadına "Ensar" eklesin! Bir gece yarısı kararnamesi... "Ben soyadıma Ensar ekliyorum" desin, yeter.

Mustafa Kemal, Millî Mücadele'ye liderlik ettiği için "Atatürk" soyadını alıyor da Reis Beyimiz, sadece Suriyelilerle değil, Arakanlılar da dâhil, dünyanın öbür ucundan gelen -Uygur Türkleri hariç- bütün Müslümanlarla, Medineliler gibi, işini aşını bölüşüyorsa "Ensar" nisbesini pek alâ alır, tarihe notunu da düşmüş olur. Geçmişte örneği var:

"Ensâr tabirinin Medine yıllarında zaman içinde yerleştiği görülmektedir. Bu kavram hem Hz. Peygamber tarafından, hem de Raşid Halifeler döneminde birçok olay sırasında Medineli Müslümanlara iltifat amacıyla kullanılmıştır. Kavram, olumlu anlamı sebebiyle Medineliler tarafından da sahiplenilmiş, her zaman bir iftihar vesilesi olmuştur. Ülkemizde bugün bile kendilerini Ensâr'a nispet eden birçok insanın olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda Ensâr, Ensaroğlu, Ensari,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play