We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni bir Türk mucizesi için saklı güç!

314 16 123
09.10.2018

"Türkiye'ye haciz konuluyor haciz" başlıklı yazımın altına mesaj gönderen okurumuz Serdar Güler, "Sayın Bulut, biraz da sinemadan, sanattan bahsedin, hep can sıkıcı konuları ele alıyorsunuz..." demiş.

Doğrusu ben de stratejik analizleri bir kenara bırakarak, kültür-sanattan hatta spordan bahsetmek isterim. Fakat gazeteciliğin de hakkını vermek şart.

Yaz aylarını Trabzon'un Maçka ilçesinde geçirdim. Ufak çapta da olsa toprakla, bahçeyle meşgul oldum. Aslında Maçka veya genelde Doğu Karadeniz'in dağları, ormanları, yaylaları, çiçekleri, böcekleri, akarsuları, doğal sanat eseridir. Eh, böyle bir ortamda doğanlar arasından güçlü şairler, yazarlar ve ressamlar çıkması da normal. Çünkü doğada nereye baksan farklı bir şiir okuyorsun zaten. Şimdi o şiirleri, yol yapımı, yüksek gerilim hattı döşemek gibi gerekçelerle yok ediyorlar.

***

Bir Çarşamba günü eşimle birlikte Maçka'ya indiğimizde, Maçkalı sanatçı Osman Öztürk'ün Maçka Kültür-Sanat Evi'ne çevirdiği bürosuna uğradık. Girişte kitap sergisi vardı ve "Vatan, Saklı Maçka" adlı roman gözüme ilişti. Hemen satın aldım ve içeri girdim. Meğer Maçkalı yazarlar için bir imza günü düzenlenmiş. Trabzon'da yaşayan Maçkalı şairler, yazarlar da oradaydı. Hemen hepsi birer kitabını hediye etti. Kaymakam da varlığı ile organizasyonu destekliyordu. Turhan Eyüboğlu, kitabını elimde görünce, "Arslan Bey, o ikinci kitap, birinciyi de ben size........

© Yeniçağ