We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sistematik soygun ve şebeklik dönemi!

346 151 136
31.08.2021

Diken.com.tr, ABD otomobil sitesi Jalopnik'in "150 bin dolarlık Porsche, Türkiye'de neden 600 bin dolar?" sorusunu haber yaptı.

Habere göre Jalopnik'ten David Tracy, "Bu aracın hangi seçenekleri var tam emin değilim ama her seçeneğe sahip bir Cayenne Coupe alsanız bile, bu aracın Türkiye'deki fiyatının üçte birine ancak ulaşırsınız. 'Özel Tüketim Vergisi' adı altında adeta bir 'soygun' yapılıyor. Bu Özel Tüketim Vergisi şaka değil. Maliyeti 130 bin Türk Lirası'ndan yani vergi öncesi 16 bin dolardan fazla olan herhangi bir otomobil için alınan Özel Tüketim Vergisi yüzde 80. Yani o arabanın toplam fiyatı, vergi öncesi fiyat çarpı 1.8'e denk geliyor. Ardından, toplam fiyata vergi öncesi KDV'yi eklemelisiniz. Bu, orijinal istenen fiyatın 2.124 katı yani yüzde 112.4'lük toplam vergi demektir." diye yazdı.

***

Gerçi otomobil fiyatları konusunda yeteri kadar eleştiri yapılmıştır hatta "bir otomobil alınca bir tane bankaya bir tane de devlete almak zorunda kalıyorsun" denilmiştir. Yani vatandaşın soyulması üzerine bir ekonomik düzen kurulduğunu herkes biliyor ama kimse değiştirmek için çaba sarf etmiyor.

BBC Türkçe sitesinde, Fundanur Öztürk, 2020 yılının başında........

© Yeniçağ


Get it on Google Play