We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Örgüte neden Horasan denildi?

398 60 1
28.08.2021

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel dayanağı olan cumhuriyet eğitimli kadroların, ordudan, emniyetten, istihbarattan, yargıdan, üniversitelerden tasfiyesi için düğmeye basılırken ilk uydurma soruşturmaya "Ergenekon" adının verilmesinin tesadüf olmadığını bugün herkes kabul etmektedir.

Aslında devletin içinde böyle bir yapılanma belki geçmişte vardı… Kıbrıs için örtülü mücadele verildiği yıllarda bir grup kurulmuş ve onlar da Kıbrıs'ta "Türk Mukavemet Teşkilatı"nı oluşturmuştu. Bu millî bir faaliyetti ve sonuç da alınmıştır.

Yıllar sonra sanki devletin içinde böyle bir organizasyon varmış gibi "Ergenekon" adı verilerek girişilen operasyon, Türk kimliğini oluşturan tarihi referansları kirletme amacını da taşıyordu. Kısacası asıl hedef Türk kimliğiydi! Nitekim hemen sonra başlatılan Balyoz ve Askeri Casusluk operasyonlarıyla terörle mücadele etmiş Türk subaylarından intikam alındı!

***

ABD'nin Afganistan'ı Taliban örgütüne teslim ederek çekilirken Kabil Havaalanı girişindeki intihar saldırısından sorumlu olduğu bildirilen örgütün "Horasan" diye anılması bana Ergenekon operasyonunu hatırlattı!

DEAŞ-K da denilen örgütün üyeleri için "Irak El Kaide'sinden ayrılarak Afganistan'a gittiler" deniliyor. İyi de önce El Kaide sonra IŞİD ve El Nusra adları........

© Yeniçağ


Get it on Google Play