We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kalan ormanlar için kabuk böceği alarmı!

277 163 135
07.08.2021

Akdeniz Bölgesi'ndeki orman yangınları yer yer devam ediyor. Yangın sonrasında, kalan ormanları da yok edecek bir tehdit var: Yangınla birlikte, ortalığa saçılan kabuk böcekleri!

Konunun uzmanı bir orman mühendisinin iddiası şöyle: "Önümüzdeki 10 gün içinde, kısmen yanmış olan ağaçlar, motorla kesilip kabukları yakılmazsa, kabuk böcekleri kalan ormanları da kısa zaman içinde kurutacaktır! Bu böcekler sadece Akdeniz bölgesinde kalan ormanları değil, Karadeniz bölgesindeki ormanları da yok edebilir."

Uzman kişiye, "Yanan ağaçları kesmeyin, ilkbaharda köklerinden filiz verecektir" diyenler bulunduğunu hatırlattım. Kabuk böceği tehdidi karşısında bunun doğru olmayacağını söyledi ve ekledi: "Bu kadar geniş bir sahada, yanan ağaçların motorla kesilmesi, kabuklarının yakılması hızlı ve çok disiplini bir organizasyonla mümkün olabilir. Bunu yapabilecek tek kurum, Türk Silahlı Kuvvetleri'dir. 10 gün içinde, kabuk böcekleri yok edilmezse, yangından üç-dört kat daha büyük orman alanında ağaçlar kuruyacaktır."

***

Uzman kişinin bir iddiası daha var: "Orman Bakanı'nın yangından belediyeleri sorumlu tutmasını, Cumhurbaşkanı'nın da bu sorumluluğun Büyükşehir Belediyelerine ait olduğunu söylemesini herkes garip karşıladı.........

© Yeniçağ


Get it on Google Play