We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadınlarla konuşmayı bilmiyorlar ama...

236 94 1
26.08.2021

ABD, askerî olarak yenilmiş olabilir ama Afganistan İslâm Emirliği adı altında bu ülkeyi Taliban'a bırakmak, ana stratejilerine uygundur. ABD'nin 2004 yılında İslâm dünyası için belirlediği strateji, "İslâm içi çatışma stratejisidir."

İslâm içi çatışma stratejisinin hayata geçirilmesi, El Kaide, IŞİD, El Nusra gibi örgütlerle sağlanamadı. Çünkü İslâm'ı terörle anılır göstermek ve İslâm dünyasını birbirine düşürmek için kurulan bu örgütlerin, ABD'nin istihbarat organizasyonu olduğu anlaşıldı.

Taliban ise başlangıçta Pakistan istihbarat servisi tarafından seçilen Afgan üniversite öğrencileri tarafından kurulmuştu ama hemen ardından 200 gence, Pentagon'da askerî eğitim verildi. Taliban'ı bugün yöneten, o ekiptir... Yalnız nedense kimse bu gerçeğin üzerinde durmuyor!

***

ABD'nin, ondan önce de İngiltere'nin İslâm dünyası için ne düşündüğünü, 1929 yılında Falih Rıfkı Atay şöyle değerlendirmişti:

"Şark milletlerini Garplı ve medeni olmadıkları için köle olmaya lâyık gören Garplılar, aynı milletlerin kendi medeniyetlerine girmesini menetmek için bütün politika ve bütün silah fabrikalarını seferber etmiş gibidir. Şimdi Garp'a karşı Müslüman taassubunu ateşleyenler, Garp papazlarıdır. Eskiden orduları Hıristiyan düşmanlarına saldırtan kilise, bugün cami cemaatlerini Garp........

© Yeniçağ


Get it on Google Play