We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İhmal mi kasıt mı yoksa ihanet mi?

211 101 1
06.08.2021

Devlet, orman yangını, sel ve deprem gibi felaketlere karşı önlem almakla yükümlüdür. Mesela Rize'de dere yataklarına inşaat yapılmasına izin vermek cinayet demektir. Giresun'da, su bendinin altında taş ocakları kurulmasına ve bendin altının oyulmasına göz yummak, katliam demektir.

Deprem ülkesi Türkiye'de fay hatlarının belediye meclisi kararı ile değiştirilebildiği bilinmektedir. İnşaatların denetlenmediğini, denetlense bile alınan rüşvet karşılığı veya partizanlıkla eksiklere göz yumulduğunu da herkes bilir!

Orman yangınları konusunda her türlü önlemi almak da Orman Bakanlığı'nın görevidir. Adı üzerinde önlem! Yangın çıktıktan sonra değil, çıkmadan önce yapılacak işler yapılmamıştır. Aksine daha önce orman yangınlarına karşı kurulan Türk Hava Kurumu filosu bilinçli olarak yok edilmiştir.

***

Ormanda başlayan yangın şehre sıçradıysa tabii ki belediye de bütün imkânlarını seferber etmekle yükümlüdür ama orman yangını ile mücadelede sorumluluk yasalara göre Orman Bakanlığı'na, yani hükümete ve şimdiki duruma göre Cumhurbaşkanı'na aittir.

Şimdi 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Türk Hava Kurumu uçaklarının bakımını üstlenmek için girişimde bulundu ama onlara cevap dahi verilmiyor. Çünkü uçakların bakımı yapılsa, pilotları görevlerine........

© Yeniçağ


Get it on Google Play