We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Envanterde ne var peki?

335 105 183
31.07.2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Hava Kurumu'nun uçaklarını kullanmak yerine Rusya'dan uçak kiralandığı eleştirileri üzerine "Biz ihale sistemi ile alım yapıyoruz. Yani envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok, envanterimizde yangın söndürme helikopterimiz yok. Bu ezelden beri böyle... Ancak envantere de uçak alımı ile ilgili, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatlarıyla çalışmalara başladık. İhalesini de inşallah bu sene içerisinde tamamlıyor olacağız" dedi.

Pakdemirli, "Şu anda yangın söndürmede kullanmakta olduğumuz Beriev BE-200 tipi uçağın da tedarikçisi THK'dir. THK'nin elindeki uçakla ilgili problem, uçabilecek kapasitede değil, uçsa da performans verecek bir kapasitede değil. Halen antikacı dükkânı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzında açıklamalar yapılıyor. İki senedir son teknoloji, çok daha fazla su atan, çok daha verimli uçakları kullandık" diye konuştu.

***

Tabii bu sözler, "Madem envanterinizde yangın söndürme uçağı yok. O halde mevcut THK uçaklarını, bakımını yaptırarak niçin kullanmıyorsunuz? Uçaklar eskiyse, 20 yıldır, AKP iktidarının orman bakanları, envantere yangın söndürme uçağı katmayı niçin hiç düşünmedi? İhalede, asgari beş........

© Yeniçağ


Get it on Google Play