We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP, bu defa tuzağa düşmedi!

338 47 43
17.09.2021

CHP, bu defa Diyanet'in siyasette kullanılması konusunu tam kadro doğru algıladı. Yapılan değerlendirmeler, dini konularda tartışma veya kutuplaşma meydana getirerek oy kazanmak veya mevcut oylarını korumak gibi zekâ gerektirmeyen, akıl kullanılmasına hiç gerek duyulmayan istismar konusunda bu defa tuzağa düşülmeyeceğini gösteriyor. "Bu defa" derken haksızlık etmiş olmak istemem; daha önce de CHP yöneticileri, bu konuda teşkilatlarını uyarıyordu ama akıl edemeyenler veya basında bu tür tartışmalardan beslenenler, kaş yapayım derken göz çıkarıyordu.

***

Aslında bu konu, devletin kuruluşunda tartışılmış, konuşulmuş ve karara bağlanmıştır. Atatürk, bu kararlılığı Nutuk'ta şöyle anlatmıştır:

"Efendiler, tekke ve zaviyelerle, türbelerin kapatılması ve bütün tarikatlarla, şeyhlik, dervişlik, müritlik, çelebilik, falcılık, büyücülük ve türbedarlık vb. birtakım unvanların kaldırılması ve yasaklanması da Takrîr-i Sükûn Kanunu yürürlükte iken yapılmıştır. Bu konularla ilgili yürütme ve uygulamaların, toplumumuzun, hurafelere inanan, ilkel bir kavim olmadığını göstermek bakımından ne kadar gerekli olduğu takdir olunur.

Birtakım şeyhlerin, dedelerin, seyyitlerin, çelebilerin, babaların, emirlerin arkasından sürüklenen, kaderlerini ve hayatlarını falcılara,........

© Yeniçağ


Get it on Google Play