We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Algı yönetimine karşı paradigma değişikliği!

243 55 8
22.09.2021

Propaganda ile ilgili "24 saat yalan söylüyorlar ki..." başlıklı yazıma cevap gönderen "Tonyukuk", algı yönetimi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Dr. Cihan Oğuz, Uluslararası Sosyal Bilimler Dergisi'nde yayınlanan "İletişimde Yeni Bir Kavram: Medya Psikolojisi" başlıklı makalesinde şu bilgileri vermektedir:

"Algı Yönetimi (Operasyonu) tanımı, 'Psikolojik Savaş' veya 'Psikolojik Harekât' yerine ilk kez 17 Mart 2010 tarihinde NATO'nun Belçika Mons'taki SHAPE Karargâhı'nda Psikolojik Operasyonlar Dairesi Başkanı olan Yarbay Steven Collins tarafından NATO dergisine yazdığı makalede kullanılmıştır."

***

Cengiz Akyol, 2015 tarihli "Algı Yönetimi" başlıklı makalesinde şu tespitleri yapmıştır:

"1980 yılında CIA tarafından hazırlanan 'Yanıltma Taktikleri: Efsaneler ve Gerçekler' isimli raporda, algı yönetimi çalışmalarında kullanılacak 10 temel kuraldan söz edilmektedir:

İlk iki kural şöyledir:

'Hedef kitlede mevcut olan bir inanış, görüş ve düşüncenin manipüle edilmesi, o bilginin/fikrin yanlışlanmasından veya yeni bir fikir ve görüş kabul ettirmekten daha kolaydır.

İnsanların algı mekanizmalarının belirli sınırları bulunmaktadır, onlara sunulacak bilgilerin tamamının birden sunulması yerine........

© Yeniçağ


Get it on Google Play